| MarYaNM a întrebat:

Am cumparat un card TF (microSD) de 256GB cls10 dar nu pot pune poze pe el deoarece da eroarea "error 0x80070570" zice ca imaginile sunt corupte, daca il bag in telefon, merg copiate unele imagini dar nu se vad (apar patrate gri cu! ). Orice poza fac apare la fel.

Probabil trebuie reparat cumva, am incercat urmatoarele:
- sa-l formatez si in fat32 si in ntfs dar nimic;
- am incercat un search disk si fara erori;
- conectat la calculator cu alt card reader;
- am incercat sa conectez aman 2 cardurile la telefon S10+, merg copiate pozele dar nu se vad.

Zicea cineva ca trebuie resetata memoria, cum sau ce trebuie facut? Nu am garantie.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Am intalnit asemenea card-uri si stick-uri USB fake, care s-au comportat asemanator.
In realitate, aceste memorii raporteaza capacitate de 256Gb, dar efectiv sunt doar de 16 sau 32Gb.
Lumea sare pe ele, fiindca sunt ieftine, deseori chair sub 10-20 euro.

Practic, se pare ca este vorba de memorii care n-au trecut controlul de calitate, dar partial functioneaza, atat ca tabela de partitie se poate scrie pe ele.
Daca stergi tabela de partitie si creezi una noua de 15 sau de 30Gb, atunci se pot formata FAT32 si se pot folosi pentru stocare, la capacitatea partitiei create.