| Lightdark a întrebat:

Deci am urgent nevoie de ajutor. Cum pot suna cu nr ascuns?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Ai gresit codul patron. E *31#.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu-mi place sa te corectez dar tu gresesti, numarul ascuns se formeaza cu codul #31# in fata!

Exemplu #31#074x xxx xxx

ce ai spus tu se foloseste dar :
*31# + tasta de apelare – pentru activare

pustiule @ Lightdark referitor la intrebarea ta!

posibil ca cel pe care tu l-ai apelat fie "rooteaza" numarul printr-un serviciu de internet si iti poate vedea numarul chiar cand dai cu ascuns
sau are setat ca telefonul sa dea ocupat nr.ascunse, dar ti-ai fi dat seama de asta daca iti dadea direct ocupat cand sunai

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai ascunderea nr nu se face din centrala? Adica rootezi o informatie care asa vine? De unde scoti ceva ce nu este?
Bine, e doar o parere. Dar daca zici ca merge, as dori sa-mi explici putin de ce ar merge asa cum ai zis, ca as vrea sa inteleg mecanismul.

Cum era la HBO acum 20 de ani, ca sa vezi trebuia un decodor, il puneai pe cablu si vedeai chiar daca nu plateai decorodul si abonamentul la ei.
Dar dupa aia semnalul venea deja fara HBO, ce mai faceai?

Poate vrei sa zici ca informatia contine numarul, doar ca telefonul tau nu o vede, iar daca treci apelul pe altundeva, chestia aia scoate protectia aia.
Nu vine direct cu informatia lipsa din centrala.
Desi nu ar avea cum sa vina asa, ca altfel nu ai mai putea vb daca telul tau nu stie nr, adica nici el intern nu-l stie.

| Lightdark explică (pentru Simpatic):

Mersi mult pentru că mai dumirit oricum nu mai avea nici un farmec farsa laughing laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Am citit pe net nu cunosc in detaliu, cica cei care folosesc servicii de tip VoIP pot face chestia asta sa vada nr. ascuns cand intra in aplicatie, daca nu este asa asta e!
S-ar putea ca tu sa ai dreptate de fapt.
Stiu cum era in trecut cu decodorul HBO happy ce vremuri misto

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am 46 ani, aia cu HBO era prin 97-2000, nu stiu ce varsta aveai tu atunci.

Daca sistemu VoIP nu are sistem de ascundere nr, e normal ca apare, cand ascunzi nr este valabil pentru partea de telefonie clasica.
Ca sa ascunzi nr pe VoIP ar trebui sa fie alta metoda, si nu ar mai vedea nici acolo.

Plus ca si daca vede pe VoIP nu poti sa vezi daca nu si celalalt vb de pe VoIP, nu poti tu prin VoIP sa vb cu ala care vb clasic si ala sa nu stie, ca nu merge.
Deci trebuie si ala sa aiba aplicatie pentru VoIP, si daca stie ce se vede, nu suna de acolo!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"acum 29 minute | Lightdark a întrebat:
Deci am urgent nevoie de ajutor"

Suna-ti un parinte sau un prieten, ca ei ar fi cei mai capabili sa ti-l ofere!

| gabicoo a răspuns:

Dacă ne spui și ce ai fumat in seara asta poate știm să-ți răspundem la întrebare.

| Lightdark explică (pentru gabicoo):

Ce vrei tu până la urmă? Am spus că nu mai merge să sun cu Nr ascuns la persoana X și anul trecut a mars de ce? Ii apare numele meu chiar daca am tastat înainte de a forma Nr de telefon #31#

| Simpatic a răspuns (pentru Lightdark):

Pai ai modificat intrebarea intre timp si el nu stia ce ai scris mai inainte!

| mont a răspuns:

Ce ai pățit?

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Dacă ne-ai și da detalii despre problema ta, am putea să te ajutăm. Habar n-avem ce ai pățit din moment ce nu ne spui problema(nu o spun în nume de rău)

| TudorAdrianYpf1 a răspuns:

#31# inainte de formarea numarului