| 1Q a întrebat:

Am dat comanda de un Samsung galaxy s4 si trebuie sa ajunga insa vreau sa stiu cum efac cu bateria cand ajunge trebuie sa il tin in priza la incarcat pana sa pot sa umblu pe el sau metoda asta nu se mai aplica la telefoanele astea moderne sau ce trebuie sa fac ca sa tina mult bateria?

2 răspunsuri:
| Janek21 a răspuns:

In mod normal nu se mai aplica la telefoanele moderne, sau cel putin asa ar trebui. Este recomandat ca prima oara sa folosesti telefonul pana se descarca bateria complet, apoi il ti la incarcat in jur de 24 de ore. Asta presupune formatarea bateriei, care permite o durata de viata mai lunga si cicluri de incarcare si de utilizare mai bune.

| MHems a răspuns:

Nu mai trebuie să formatezi bateria, de când ajunge, trebuie să îi descarci bateria de tot, şi să-l bagi la încărcat în mod normal până spune "Baterie încărcată". Asta e tot ce trebuie să faci.