| Shoker a întrebat:

Am internet pe stick de la rds si nu am semnal in provincie, doar la mansarda, calculatorul fiind jos. Cablurile de prelungire usb de peste 10 metri sunt scumpe si avand un cablu lung de la vechia retea de net..am incercat sa tai capetele de la un mic prelungitor usb si sa le leg la 4 fire din cablul de la net. Primec curent in stick dar in pc imi arata fie ca nu recunoaste usb-ul fie nu imi apare nimica. Daca imi poate da cineva niste indicatii despre ce ar fi de facut sau sa ma ajute cu alte metode de imbunatatit semnalul la subsol. Ofer funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

In cazul tau ai nevoie de un cablu de calitate dat fiind ca vrei o prelungire de peste 10 metri plus un aplificator USB.Recomand unul cumparat dar inainte trebuie sa achizitionezi aplificatorul (HUB USB).

http://www.cel.ro/usb-hub/?gclid=CMeRos-u5L0CFQ7MtAodSV0ATA

Recomand pentu lungimea necesara 2-3 hub-uri alimentate separat la o sursa de curent de 5 V.O bucata de 2-3m, apoi un HUB USB, apoi inca o bucata de 2-3m. HUB-ul USB amplifica semnalul (consumand curent din portul USB), si asta se intampla exact la jumatatea lungimii; asadar e perfect. Daca vrei sa alimentezi ceva "gurmand" in curent (genul unui modem 3G) e de preferat sa tragi niste fire si sa cuplezi alimentarea externa la HUB-ul USB (5V). Firele de alimentare cu curent pot avea lejer 2-3m; restrictia e doar pe partea de date a USB-ului.
Asa ceva ai nevoie:
http://www.emag.ro/hub-canyon-4-port-usb-2-0-cnr-usbhub6/pd/EZ7F3BBBM/

2 răspunsuri:
| bogboy101 a răspuns:

Cablul trebuie sa fie otg ca samearga.e o schema ca aici:e o schema cu fire al doilea post http://forum.softpedia.com/topic/906088-problema-cablu-otg/

| mast3r a răspuns:

Mai simpluar fi sa iti iei un router care suporta cartela gsm. scoiti cartela din stick o pui in router si ai rezolvat problema