| anonim_4396 a întrebat:

Am luat azi un iPhone 6 plus de la cineva.Mi-a zis ca telefonul are 5 luni.Merge foarte bine dar mie mi se pare ca se consuma foarte repede bateria, adica cam 2-3 % in 10 minute cand am netul pornit si umblu pe el.E normal? Daca ii schimb bateria credeti ca o sa tina mai mult sau problema nu e doar de la baterie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ce consuma TARE bateria unui telefon?
1. Camera video /foto
2. Bluetooth activat
3. Wi-fi activat
4. Vizionarea de filme /clipuri, mai ales de pe internet (gen Youtube, filme)
5. Ascultarea de muzica, sunetul puternic
6. Messenger, Skype etc lasate in functiune in background
7. Jocurile si alte aplicatii lasate in background (ne-inchise la terminare)
8. Localizarea lasata activa
9. Functii si aplicatii permanent-iteractive lasate active (meteo, stiri, etc.
10. Convorbirile lungi si dese big grin

Poti verifica bateria, daca incarci la 100% si-l opresti complet pentru o saptamana. Daca la noua pornire incarcarea este sub 50%, atunci bateria este epuizata, trebuie schimbata
Daca este peste 90%, atunci bateria este in stare foarte buna.

In toate cazurile, pentru economie de energie, trebuie sa revizuiesti cu atentie punctele 1-10 de mai sus.

1 răspuns:
| xBanKai a răspuns:

Din punctul meu de vedere e normal :/ asa sunt iphone-urile slabe. revenind, verifica NFC, locatie, wifi, date, blootooth-ul sa nu fie activate si orice altceva. Funda? big grin