| Samantha_Smth_1991 a întrebat:

Am o intrebare, am cumparat ieri un telefon Samsung galaxy s2, mi-a dat la el toate accesoriile si contractul incheiat intre el si rds rcs. Valabilitatea contractului este pana anul viitor in iulie, este prin prelungire de contract iar 1 an a recut deja. Exista vreun risc ca domnul ce a facut contractul prin absurd nu mai plateste si sa risc eu sa imi pierd telefonul si banii dati pe el?

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Poate era mai bine sa intrebi asta inainte de a-l cumpara, ce zici? Evident ca exista riscul, chiar foarte mare, ca tipul sa nu plateasca, ce ar mai avea de platit? Daca ti-a dat si contractul ar cam trebui sa platesti tu. Nu spui ce anume ar trebui sa plateasca tipul, depinde ce fel de contract are, daca are abonamentul la un loc cu cablul si internetul o plati, altfel nu prea vad ce sa plateasca daca nu mai foloseste telefonul. Trebuia sa vorbesti exact cu el ce ai de plata, c-o sa spuna ca a crezut ca se subintelege ca tu trebuie sa platesti in continuare... Nu vreau sa te sperii, dar poate anunta telefonul ca furat si sa te trezesti in cine stie ce complicatii. Poate mai bine suni la relatii cu clientii la rcs si le spui ca vrei sa cumperi un tel de la cineva care are abonament la ei, nu-i stii numele, ca idee daca-ti pot spune daca se poate si care-s conditiile etc. Atunci o sa stii exact ce ti se poate intampla happy