| Andreiandrei2000 a întrebat:

Am un laptop Asus K75v din 2013 cu placa de baza stricata, ma costa 100 de euro sa o schimb.
Specificatii:
ProcessorIntel Core i7-3610QM 2.3 GHz (Intel Core i7)
Graphics adapterNVIDIA GeForce GT 630M 2 gb
2 placute DDR 3 de 4 gb fiecare deci 8 GB

Mi-am comandat un laptop de pe otto.de
Specificatii:
Intel Core i5-6200U 2.30 GHz, (Turbo boost up to 2.80 GHz)
43.9 cm (17.3 ") 900p (HD +) WLED backlight display (1600 x 900)
4096 MB of DDR4 RAM memory
Hard Drive: 1000 GB HDD
AMD Radeon R5 M430 with 2GB DDR3

Am ramas perplex ca imi pusesem doar numele si adresa fara sa pun vreun card sau ceva de genul si laptopul mi-a venit acasa ca apoi sa le trimit banii in cont, am facut ca o partanteza asa laughing
P.s. Locuiesc in Munchen laughing)

Intrebarea mea este, ce sa fac sa repar Asus care este vechi de 4 ani sau pastrez laptopul Hp cost 500 de euro.
Care ar fi cea mai buna varianta
N-am dat detalii despre SSd sau hd pentru ca pot lua SSD de la Asus si sa-l pun pe HP pentru ca asta are hd de 1 tb

1 răspuns:
| qest11 a răspuns:

Am un laptop aproape identic cu al tau, foarte performant la vremea lui. Procesorul e mai bun decat la multe laptopuri din prezent, gen i5 si unele i7. Asta de care zici tu, i5-6200U, are placa video mai buna, in rest procesorul nu cred ca este mai performant, sau cel mult la fel. Daca costa doar 100 de euro reparatia, eu zic ca merita, mai ales ca el a costat cam 3500 lei la vremea aia. Eu il folosesc intens, am varianta cu 8gb ram, din 2012, fix cand a aparut, avea cel mai tare procesor pe i7 la vremea aia, si inca nu da semne ca ar fi depasit.