| adi787 a întrebat:

Am un S3 i9300, l-am cumparat in ianuarie 2014 de pe site-ul online-tel, acum site-ul a dat faliment, nu stiu exact de ce, dar in timpul asta pana aucm cat am avut telefonul am avut niste probleme cu displayul(touch-ul nu functiona mai apareau niste linii pe ecran care dispareau rapid) iar telefonul nu avea deloc ecranul spart, si aucm 5 luni l-am scapat pe jos pe asfalt si s-a spart in coltul din stanga sus putin ecranul, nu era crapat asa tare dar displayul nu a avut nimic, a mers perfect, pana ieri seara cand am vrut sa umblu pe telefon am vazut ca s-a ars displayul, cand deschid telefonul imi apar niste pixeli colorati sau niste dungi subtiri pe tot ecranul, iar ecranul este complet negru, nu stiu de ce am patit asa, eu zic ca s-au ars pixelii si eu mai am 1 an garantie si il pot trimite in service sa mi-l repare cu garantia dar problema este ca eu daca ii sun si trimit telefonul la ei prin curier si o sa vada ca am sticla sparta o sa zica ca displayul sa distrus cand l-am scapat pe jos si nici nu cred ca o sa ma creada cand le zic ca displayul s-a ars de la sine asa ca am 3 variante:
1.Sa ii sun si sa le spun ca displayul s-a ars si sa le zic ca sticla ecranului nu este crapata(nu stiu daca sa procedez asa ca dupa ce o sa vada ca i-am mintit mi-e frica ca o sa mi-l trimita inapoi telefonul)
2.Sa schimb sticla ecranului si dupa sa trimit telefonul in service ca sa nu zica ca displayul l-am spart eu cand l-am scapat pe jos(desi displayul s-a ars de la sine nu l-am crapat eu displayul)
3.Sa le spun toata povestea si sa le spun ca sticla am spart-o cu 5 luni inainte de a se arde displayul si daca accepta sa mi-l repare cu garantia sa il trimit
Nu stiu care din variantele astea 3 sa le aleg ca sa ii conving sa imi repare displayul cu garantia
PS:daca aveti alte variante puteti sa le spuneti, si nu imi ziceti sa imi cumpar alt telefon sau sa il duc undeva in oras si sa dau 500 de lei pentru un display.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Poti sa il repari platind totul.

| RB26DETT a răspuns:

Dupa ce scapi un telefon pe jos, in prima zi nu vezi mare lucru pe display, nu pare sa fie afectat dar cu timpul se duce! Din cauza cazaturii s-a stricat display-ul! Dungile alea apareau probabil din cauza conexiunii cu placa de baza, pinii nu erau bine fixati cred... cel mai bine ar fi sa-l repari cu totul! Nu stiu de ce dar mi se pare ca daca-l desfaci sau il duci la reparat in alta parte fata de service si ti-l repara altcineva cam pierzi garantia! Mi se pare ca daca-l trimiti in service la garantie contra cost iti pot repara telefonul cei de acolowinking

| adi787 explică (pentru RB26DETT):

Ma costa prea mult sa il repar complet, nu am 500 de lei ca sa il repar, de aia vreau sa fac cumva ca sa ii conving sa mi-l repare cu garantie