| anonim_4396 a întrebat:

Buna, mi-am scapat pe jos telefonul si s-a spart ecranul pentru ca nu avea folie. Displayul insa nu este afectat si voiam sa stiu daca as putea sa schimb intr-un fel doar ecranul, gen sticla, nu si display ul

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai putea, insa nu stiu de o poti face tu. Uneori si daca reusesti, poate nu asezi, lipesti sticla aia de display exact unde trebuie si o sa apara probleme.
Sa iti dau un exemplu.Acolo ai ceva sensori de lumina, daca ai vazut sus pe linga casca, sau camera din fata, ai acolo mai multe cerculete, sau cum sa le zic.Alea daca nu sunt puse cat mai perfect, atunci cand duci telefonul la ureche, no sa se mai stinga lumina, asta pentru ca sensorul ala tu nu o sa il asezi exact cum ar trebuie.
Eu am patit asa la cateva telefoane.Ma refer am facut singur si nu am potrivit alea asa cum trebuia.
De aia e mai bun sa faca asta cineva care se ocupa,ori sa pui tot ansamblu ala display cu geam,sau digitizer,ori cum se mai numeste.
Mai pot aparea problema daca pui un geam de ala chinazarie,ala ar putea sa nu mai ai comenzi,asta ca e facut prost si alte chestii de genul asta.
Cel mai indicat este sa mergi la cineva care se ocupa,ala iti pune,tu apoi verifici,trebuie sa verifici acolo pe loc ce am zis,apesi,folosesti butoanele,vezi daca comenzile se iau,daca functioneaza,vezi daca duci teelfonu la ureche cand vorb lumina se stinge,apoi dai aluia banu.
Daca face figuri nu-i mai dai nici un ban laughing Cel mai indicat ar fi sa pui tu,dar sa pui un geam cu tot cu display luat de la alt telefon,la care sa zicem s-a ars placa de baza.
Gasesti asa telefoane sa le cumperi,ori daca ai ceva prieteni care au telefoane la care lea murit motherboard,restul is bune. atunci ai garantia ca totu va merge perfect.

Sau daca firma aia cea facut telefonul vnde piese originale, genuine cum zic ei, la fel alea or sa functioneze perfect.

Geamul ala ce spui tu este lipit de dispaly, deci trebuie dezlipit fara sa afectezi displayul, e migalos, dar se poate.

| Lioana a răspuns:

Se poate face asta la un service de telefoane.