| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Am un telefon mobil Samsung Galaxy Note 10 Plus. Are posibilitatea sa te uiti la filme mai multe de FULL HD 1080 P sau asta e rezoluția maxima posibilitatea? Dacă merge schimbata cum o schimb!?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Full HD e suficient, e o calitate excelenta mai ales ca are display Dynamic Amoled și display-ul lui este 1440 x3040 pixels, 498 ppi dendity, asta reiese ca ai o calitate expetionala datorita display-ul WQHD ( 2k)

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge mai mult de 1080 P FULL HD!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți pe Netflix dar îți trebuie abonament care sa îți permite difuzarea online în format 4k (Ultra HD)

Un televizor sau monitor cu frecvență de 60 Hz compatibil cu difuzarea online pe Netflix în format Ultra HD.

O viteză constantă a conexiunii la internet de cel puțin 25 de megabiți pe secundă

Telefonul tău teoretic are rezoluție 2k WQHD nu 4K asa ca nu poți vedea în format 4k. Majoritatea filmelor de pe Net sunt în format FULL HD 1080 P.

Doar clipurile de pe YouTube le poți vedea în 4k, filmele nu.

| Ciocinta_Alexandru_1976 explică (pentru anonim_4396):

La mine Pe YouTube sunt 1080 P videoclipurile! Nu 4 K!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Înseamnă că atât permite rezoluția. Eu am avut Samsung s9, s10 și puteam vedea în 2k 1440 pixel.
Sony Xperia are rezoluție 4k
Nici s21 ultra nu are rezoluție 4k.

Oficial Sony Xperia XZ premium are display 4 k.

Dar telefonul tău reda o calitate excepțională avand în vedre ca e Dynamic Amoled și display WQHD acel Full HD se vede la o calitate excepțională, chiar mult mai clar decât pe telefonul Sony Xperia XZ premium. Orice film se vede deosebit. Ma uitam eu după s10 și se vedea excepțional, ecranurile de pe Samsung sunt wow, imbatabile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uită-te la setări, la setare rezoluție dacă îți permite WQHD, poate asa ai tu setata rezoluția din setări la FULL HD.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ciocinta_Alexandru_1976):

Pai nu toate clipurile sunt disponibile in 4K! Uite asta de exemplu - dar probabil trebuie sa selectezi tu 4K, default probabil o ia in full HD - https://www.youtube.com/watch?v=K1QICrgxTjA

| NLS a răspuns:

Galaxy Note 10 Plus are rezolutia ecranului echivalenta cu 2K (1440 x 3040).

Asta inseamna ca:

0) ecranul trebuie sa fie setat pe rezolutia maxima, 2K.
Eu de exemplu am tot 2K, dar l-am setat la FullHD, pentru a economisi baterie.

1) poti viziona atat clipuri 2K, cat si 4K.

Cele mai mari decat rezolutia nativa a ecranului, (in speta cele 4K, 5K etc) vor fi scalate in jos (procedeu numit "downscaling"), la rezolutie 2K.

Cand ai ecranul setat la 2K, si vizionezi clipuri cu rezolutie mai mica (de exemplu FullHD), aceste clipuri vor fi scalate in sus (upscaled).
Mai exact 1 pixel din clip va fi redat pe 2 sau mai multi pixeli pe ecran (explicatia e foarte rudimentara si aproximativa, dar cred ca intelegi esenta).

2) sursa de unde vizionezi trebuie sa permita vizionarea la rezolutia dorita...
Aplicatia YouTube pentru mobil, de obicei e blocata la FullHD.

https://www.youtube.com/watch?v=eB-8eO236cY

Cauta acest clip in aplicatia YouTube, o sa poti seta maxim 1080p (FullHD).
Am testat acum 3 minute.

Deschide-l apoi YouTube in browser, si cauta clipul.
O sa poti seta rezolutie 4K.

3) Netflix nu folosesc pe telefon, asa ca nu stiu exact cum e cu suportul 4K la ei.

4) daca copiezi de pe calculator filme in diferite formate suportate de telefon si aplicatia de vizionat filme de pe el, (recomand VLC Player, pentru ca integreaza toate codecurile necesare si suporta o multime de formate video si audio),
treaba sta asemanator cu ce am zis la puncul 1).