| Masinadescris a întrebat:

Am un telefon Samsung Wonder, android 2.3.6. Cand conectez telefonul la calculator prin cablul de date incepe sa se incarce,iar eu nu doresc acest lucru,fiindca il incarc cu incarcatorul,nu prin cablu de date la calculator. Poate ca am acumulatorul plin cand il conectez la calculator, si nu doresc incarcare peste incarcare. Din setarile telefonul nu pot sa dezactivez incarcarea prin usb sau cablu de date. Stie cineva o alta modalitate de a face aceasta operatiune? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Când conectezi orice telefon sau tabletă în calculator sau laptop se încarcă automat. Nu ai ce să faci. Dacă te stresezi că se strică bateria dacă îl lași conectat, deși bateria e plină, stai liniștit. Nu se va strica fiindcă nu e același lucru cum l-ai ține în priză, în calculator e mai automat.

| TheBlisterExists a răspuns:

Nu prea ai cum sa stopezi incarcarea.
Oricum daca il conectezi si ti se incarca nu iti afecteaza telefonul.
In cel mai rau caz daca chiar nu vrei sa se incarce faci transferul de date prin cardul SD cu cititorul de carduri.