| anonim_4396 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy A71 și nu mai vrea deloc să încarce prin încărcătorul lui original venit din fabrica. Este încărcător care are funcție de încărcare rapida. Mai am un cablu C to C de rezervă și nici prin cablul nou nu vrea sa încarce. Încărcătorul este bun pentru ca atunci când conectez bateria externă (20.000 mAh) la acel încărcător, bateria se încarcă chiar foarte repede.

Am pus cablul C to C în bateria externă apoi în telefon și spre surprinderea  mea, telefonul se încarcă. Însă apare doar funcția de "încărcare rapidă", nu și "încarcare super rapida" cum afișa de obicei când conectam la încărcătorul original cu care a venit telefonul  în cutie. Însă și așa se mai întâmplă sa afișeze că " încărcare prin cablu", decuplez și abia apoi apare "încărcare rapidă". De asemenea, se mai întâmplă să afișeze "încărcare prin USB" și cică să configurez nu știu ce setare, apoi trebuie să intru manual să setez "acest telefon" și abia apoi începe să încarce. Bateria externă pe care o am are și funcție de încărcare rapidă.

Am și un cablu USB to C pe care l-am testat în bateria externă cât și într-un încărcător original Samsung j4 plus. Atunci când conectez cablul la bateria externă afișează ca se încarcă prin cablu, deși practic ieșirea USB a bateriei este cu încărcare rapidă. În schimb se încarcă rapid prin ieșirea C. Cat de ciudat.

Atunci când conectez cablul USB to C la încărcătorul Samsung J4 plus îmi afișează informația ca trebuie  " să verific incarcatorul ca să fie bine conectat" și timp de  încărcare 5-6h. După mai multe decuplari apare și informația "încărcare prin cablu" cu timp rămas pana la încărcare :  2h.

Însă nu înțeleg de ce bateria externă se încarcă prin acel încărcător, iar telefonul nu? Și de ce atunci când conectez cablul la baterie apoi la telefon acesta se încarcă iar prin încărcătorul original nu funcționează? Si de ce chiar și printr-un încărcător standard de pe J4 plus arată că încarcă? Chiar dacă mai lent dar încarcă ( testat de mine). Am primit și un sfat ca să caut în setări / aplicații / Aplicații de sistem / USB- Setting și sa curat "cache". Însă asta nu funcționează. Ceva soluții?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curata usb-ul cu un ac

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am făcut și asta, merci de sfat.

| microsedd a răspuns:

Daca ai curatat portul unde intra usb-c in telefon dupa cum te-a sfatuit SpiridusulTuca ai mai putea sa incerci si cu un alt cablu (nu am vazut sa fi mentionat ca ai incercat cu alt cablu, doar alta sursa de curent).

| anonim_4396 explică (pentru microsedd):

Am încă un cablu de rezervă C to C și încă unul Micro USB to C. La fel face prin adaptorul Samsung. Adevărat ca am uitat sa menționez asta.