| RedNightmare a întrebat:

Aseară am descarcat ceva video-uri de pe telegram prin date mobile, le-am deconectat inainte sa ajung la 0 mb, mai am vreo 69, la scurt timp au început sa vina mesaje de la Orange care spuneau: Traficul Internet inclus a fost consumat, acum navigati la tarif extra abonament: 100MB la 6 lei.
Mi-au venit multe mesaje la fel, dar repet, am oprit datele inainte sa ajung la 0, azi dimineață m-am trezit cu -200(lei moldovenești,sunt din Chișinău),nu am acceptat nimic,nu a apărut nicio intrebare inainte de asta,doar mesaje repetate, nu înțeleg cum e așa ceva posibil, abonamentul a fost achitat la timp deci asta nu are legătură.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Vorbim iarasi de conversia MB si Mb. Unii furnizori sunt mai smecherasi si pun in contracte Mb (care este de 8 ori mai mic decat un MB) de obicei la viteza de internet, desi pare ciudat, s-ar putea ca ei sa faca la fel si cu cantitatea.
Mai trebuie sa iei in considerare si faptul ca mesajele acelea pot avea si cooldown (sa iti trimita acelasi mesaj de mai multe ori daca faci cereri prea multe intr-un timp scurt), dar si rate de actualizare proaste (sa dai mesaj, dar sa nu primesti informatia corecta pentru ca bazele de date se actualizeaza greu, practic tu primind cantitatea ramasa dupance a fost mult terminata).