| FoxyMyHero a întrebat:

Am un Samsung S3 Neo și am văzut pe Samsung Kiea ca e disponibil un update așa ca am dat.Menționez ca telefonul e rootat desi habar nu am cum, telefoanul e de pe Emag dar eu nu l-am rootat... in fine s-a terminat update-ul, s-a pornit telefonul și îmi cere codul de deblocare a cartelei (0000).Îl bag și îmi arata:,,Se deblocheaza cartela sim"
Aștept, aștept și rămâne așa. I-am dat restart ai tot așa. Fără cartela nici-o problema.I-am date și reset din fabrica și tot nu merge cu cartela.

Răspuns Câştigător
| Nicolae_Alberto_1996 a răspuns:

Poți rezolva cu ușurință asta, dar primul lucru care trebuie făcut este sa îl trimiți înapoi la eMAG pe dacă l-ai cumpărat recent pentru ca este root-at. Dacă are root, nu are garanție. Desigur... Poți oricând sa ii faci unroot, dar de ce sa nu profiți de situație și sa iei altul nou.

6 răspunsuri:
| FoxyMyHero explică (pentru Nicolae_Alberto_1996):

Problema e ca il am de 1 an jumătate.In fine am văzut ca merge cu alta cartela desi modul avion nu se mai dezactiveaza asa ca nu am semnal. Exista vreo cale sa revin inapoi? Înainte de update? Mulțumesc oricum!

| Nicolae_Alberto_1996 a răspuns:

Trebuie sa instalezi un custom rom pe el. De exemplu asta :
https://forum.xda-developers.com/......m-t3356584 (îți so explica cum aici)
Sau cauți pe google modelul telefonului și după original firmware. (ex. Samsung i9000e original firmware). Îl descarci și îl instalezi ca și custom romul. Personal îți recomand să instalezi custom rom.

| FoxyMyHero explică (pentru Nicolae_Alberto_1996):

Mulțumesc.De ce e mai bun custom Rom?

| FoxyMyHero explică (pentru Nicolae_Alberto_1996):

Mulțumesc.De ce e mai bun un custom rom?

| Nicolae_Alberto_1996 a răspuns (pentru FoxyMyHero):

Pentru ca cel original este stock și cum vine de la Samsung asa rămâne. La custom rom-uri, sunt softurile originale pe care unii dezvoltatori le iau și încearcă sa le facă mai bune (de exemplu sa ai mai multe funcții pe telefon în afara de cele de la Samsung, sa meargă mai bine, sa se miște mai repede, etc.) Aste e avantajul la un Custom Rom fata de cel original de la Samsung.

| FoxyMyHero explică (pentru Nicolae_Alberto_1996):

Si care ar fi cel mai bun custom? Cel de sus?
https://forum.xda-developers.com/......m-t3356584