| kr.mdy a întrebat:

Buna, cine ma lamureste si pe mine in privinta telefoanelor, mai exact marca Huawei, la care unele telefoane nu prezinta functia nfc, cu ce putem inlocui aceasta functie care este necesara la transferuri? Multummesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gelu1970 a răspuns:

Ai două posibilități.
1. Cartelă sim cu nfc în cazul în care operatorul tău folosește această tehnică.
2. Sticker nfc. O etichetă adezivă ce se lipește pe spatele telefonului. Aceasta ți-o oferă banca unde ai cont, și de asemenea... dacă au această opțiune.
Baftă.

7 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Nu mai iei Huawei, tot raman fara Android pe data de 20 acum

| kr.mdy explică (pentru Bizon95):

Cum adica raman fara Android, am inteles ca nu se updateaza, dar ramane de vazut.Am unul luat in vara, nici n am banuit ca nu are nfc, dar sa stii ca sunt si Samsunguri fara nfc, credeam ca se inlocuieste cu aplicatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru kr.mdy):

Bluetooth-ul poate inlocui NFC dar nu in totalitate. Viteza NFC este mai mare si siguranta mai multa (desi conexiunea nu este securizata) pentru ca nu permite conectarea cu alt dispozitiv la o distanta mai mare de 4 cm. Apoi este consumul mai mic al bateriei la NFC.

| kr.mdy explică (pentru Salontanul):

Bancile cer masuri de siguranta la transferuri prin nfc altfel tranzactiile mobile nu se pot efectua, intre telefoane stiu cum functioneaza, mersi.

| Bizon95 a răspuns (pentru kr.mdy):

Adica nu mai au licenta de Android
telefoanele deja existente cu Android nu mai primesc update-uri
FOARTE PROBABIL ca nu vor mai avea acces la magazinul google
si o sa ai un telefon pe care ai dat bani de top si devine handicapat software

| kr.mdy explică (pentru gelu1970):

Multumesc!

| Bizon95 a răspuns (pentru kr.mdy):

Cu placere
si, tot o am pusa intr-un tab ca sa vad ce se intampla poimaine pe 20
https://www.xda-developers.com/google-revoke-huawei-android-ban-blacklist/