| CezaraEM a întrebat:

Buna!
De ieri ma tot suna un numar ciudat si lung 00244949172860, din cate am inteles provine din Angola, dar nu cunosc pe nimeni acolo! :O
Am inteles ca a sunat pe multa lume!
Nu inteleg ce vrea? de unde are numarul meu?
Este enervant! Cum pot scapa de el?
L-am adaugat la lista neagra, dar observ ca tot apare ca m-a sunat sad nu stiu ce sa fac? De raspuns, nu raspund, asta e clar!

25 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. Cel mai bine ar fi sa le spui părinților cine te suna și sa rezolve ei, poate ca vor răspunde și vor vorbi cu "acea persoana" și la mine mi se intampla astfel de lucruri ciudate într-adevăr.

| CezaraEM explică:

Gata am reusit sa-l blochez si sa nu imi mai arate notificare cand suna! Plus am blocat numerele private si necunoscute, cele care nu le am in agenda! Acum poate suna pana i se acreste, cine o suna! rolling on the floor laughing) nu stie lumea ce sa mai inventeze ca sa faca bani, n-am vazut asa ceva!

| CezaraEM explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi dupa mine, as schimba imediat numarul de telefon, serios! Dar acum e blocat si la lista neagra, chiar nu imi mai pasa!

| SynapseNinja a răspuns:

În condițiile astea eu îți recomand să te duci la poliție sau undeva la autorități ca să semnalezi asta.

| dannyel86 a răspuns (pentru CezaraEM):

Iti recomand sa lasi pe lista neagra doar numerele de la care nu doresti sa primesti apeluri. Poate unul dintre cunoscuti isi schimba/pierde numarul si doreste sa te contacteze, lucru ce va fi imposibil, de vreme ce doar cei din agenta te pot apela.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chiar daca raspunzi, de regula nu iti raspunde nimeni. Spammeri/scammeri verifica daca numerele sunt valide sau in functie de limba in care raspunzi incearca vreo teapa. Eu mai aveam uneori de-a face cu niste pusti cretini care erau pusi pe glume. Raspundeam, puneam telefonul deschis pe masa si puneam niste muzica. Dupa vreo 2 faze de-astea s-au lasat, sau poate au cautat altul care chiar sa se enerveze.winking

| CezaraEM explică (pentru dannyel86):

Pai dadada, asta am facut, doar numarul acesta e pe lista neagra si blocat!

| dannyel86 a răspuns (pentru CezaraEM):

happy

| Violleta2022 a răspuns:

Ilm pui pe lista de numere blocate si daca iti mai apoare numarul, il igonori, ca oricum nu poti face nimic.
Asta este ca dovada ca ti-ai dat numarul de telefon pe niste site-uri care au fost spamuite sau hacuite si de acum inainte, vei mai primii asemenea apeluri si din alte colturi ale lumii.

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

NU AM DAT numarul de telefon pe niciun site! NICIODATA in viata mea! NEVER! Nu stiu de unde naiba au astia numarul meu?! Nu stiu ce se intampla, dar nu sunt singura, pe acest site, multa lume se plange de astfel de telefoane bizare si dubioase:
https://www.listaabonatilor.ro/

| Violleta2022 a răspuns (pentru CezaraEM):

Ba l-ai dat dar nu-ti aduci aminte!
Orice inscriere online care iti cere numaurl de telefon, poate fii hacuita, iar numarul tau de telefon pus la dispozitia celor care acum te hartuiesc cu apelurile.
Nu uita, pana si pe FB ai numarul de telefon!
Imi este greu sa cred ca nu ai FB si nu ti-ai pus numarul acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau poate unul dintre prieteni l-a dat pe undeva. Multi (inclusiv eu) am patit glume proaste precum a ne pune niste tampiti de vanzare pe OLX.

| CezaraEM explică:

Oameni buni, am, da Facebook, dar nu mi-am dat numarul, chiar daca FB m-a enervat cu intrebarea asta, nu, nu am dat numarul pe internet niciodata! Si nu este o gluma, tocmai citeam pe internet ca sunt escroci, inselatorii! Si ca nu trebuie sa raspunzi la astfel de apeluri!

| CezaraEM explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma, n-am prieteni in Angola, Africa laughing daca aveam as fi stiut, nu? Plus ca OLX nu l-am folosit niciodata!

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

Da, am cont pe Facebook si stiu ca iti cere numarul, dar crede-ma NU L-AM postat niciodata! Serios, stiu ce fac, ce naiba laughing n-am amnezie!
E un nou mod de escrocherie prin telefon, am cautat pe internet si am gasit multe articole cu oameni care se plang de astfel de telefoane dubioase! Oamenii din ziua de azi sunt de toata jena! Nu stiu cum sa mai faca bani sad

| Allexander07 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Sa semnaleze ce? Voi ganditit inainte de vorbiti?

Daca l-ai adaugat in black list, dai pace, posibil sa fii gresit numarul si din acest motiv sa insiste. Daca raspundeai el zicea: Ana? tu raspundeai NU, si el zicea ma scuzati, am gresit numarul si gata tam-tamul.

| CezaraEM explică (pentru Allexander07):

Nu mi se pare ca a gresit numarul din moment ce a sunat si ieri de 2 ori si azi! Plus ca a sunat pe foarte multa lume, e din Angola, Africa asa am inteles! E un virus pana mea, nu stiu, dar e cam dubioasa treaba asta! Oricum e la BLOCK acum, deci stau chill.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CezaraEM):

Si eu am patit asta! Numarul meu era legat de niste siteuir online de unde imi fac cumparaturile, ca ei sa-mi trimita mesaj pe teelfon, acnd sunt gata samd. Din pacate, site-ul alora a fost hacked si numarul meu, impreuna cu a altor 100 mii e clienti a ajuns pe mana hackerilor care l-au dat celor de la companiile de marketing si dumnezeu stie cum a ajuns prin Angola, Kenia, samd.
Nu am raspuns niciodata acestor numere, evident ca nu aveam pe nimeni pe acolo, dar i-am listat pe blacklist si nu am mai primit telefoane aiurea.

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

Culmea, eu nu fac cumparaturi online si n-am lasat nr de telefon nicaeri?! e foarte ciudat... oricum l-am blocat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru CezaraEM):

Cumva numarul tau a fost dat pe internet de a ajuns pe lista astora, poate chiar o prietena, colega sau prieten, ti-a facut pustiul asta de "bine".

| CezaraEM explică (pentru Violleta2022):

Sincer, habar nu am, dar nu sunt singura, asta e clar! Foarte multa lume se plange de astfel de apeluri care provin din Angola, Africa!
Nu stiu ce Dumnezeu se intampla!

| asperger3 a răspuns:

Sincer as crede ca era cineva ce voia sa te tepuiasca...
Stiu ca am citit la un momentdat chestia asta cu numar din Africa...
http://www.ziaruldeiasi.ro/......30501.html

| BIoody a răspuns:

Si pe mine m-a sunat:OOOO
Dar la mine e din Algeria...
+213569124649
Am dat sa raspund si a inchis direct straight face
Wtf?tongue si am mai auzit si pe altii nu sunt singurul.

| CezaraEM explică:

Eu am fost sunata de aceste numere:
00244949172809, 00244949172860, 00244949172961 si acum o ora de asta 00213569124631!
Daaaa, deja sunt foarte multe multe persoane care se plang de astfel de telefoane bizare, fara sens si necunoscute!
Mama mi-a spus sa le ignor, dar eu in sinea mea, ma streseaza si ma enerveaza!
Eu am blocat toate apelurile de la persoane necunoscute/private, iar numerele respective sunt in lista neagra!
Ma intreb, oare cat vor suna? Pana cand?