| Root4004 a întrebat:

Mi-am achizitionat un nou smartphone care vine cu un incarcator de 0.65 A. La tableta am un incarcator de 1.5 A. Sa va strica bateria telefonului daca il incarc la incarcatorul tabletei? Adica, cu asta, primul, se incarca foarte greu... Si pana cand bateria tel-ului e slaba macar sa il incarc mai rapid.

4 răspunsuri:
| puscasul a răspuns:

Salut
Daca voltajul e la fel
N-are ce sa afecteze amperajul.

| puscasul a răspuns:

Ps
Asa fac si eu imi incarc Telefonul cu incarcatorul de la tablet ca-i mai rapid laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiecare acumulator se incarca cu un anumit amperaj. Acesta poate fi in jur de 10% sau alta valoare din amperajul acumulatorului. Daca vii cu un amperaj mai mare se poate arde. Nu stiu cu voltajul cum este dar daca vei incerca sa bagi un bec de 12 volti la o tensiune de 24 volti el se va arde. Deci, vorba ardeleanului, sezi bland!

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai un smartphone in scurt timp o sa scrii... "am avut un smartphone".
asa ca, daca logica ta iti spune sa incarci cu un alt incarcator diferit de cel al telefonului da-i drumul.