| miranda16 a întrebat:

Buna, mi-am scapat telefonul in apa si nu mai merge, nu incarca, ce pot sa fac?

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sa mergi cu el la service. Desi daca e model mai vechi e posibil sa nu il poate repara.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Eu ştiam că trebuie scoase din el cartela, cardul microSD, bateria şi după trebuie băgat în orez. Nu ştiu cât e de adevărat.

| Bettybat a răspuns:

Incearca sa il bagi intr-un vas plin cu orez, s-ar putea sa mearga?

| GabrielDaniel01 a răspuns:

Daca nu ai scos bateria imediat ce ti.a cazut este cam grav, scoate bateria si baga-l in orez cateva ore sau chiar o zi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

In principiu stii bine. Problema cu astea noi e ca la multe nu poti scoate bateria fara sa le desfaci cu totul, fiind capsulate/unibody. Cel mai probabil ar fi cazul sa isi ia altul, de data asta rezistent la apa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi am scăpat telefonul in pa, in care pa sau in pu.a

| anonimg a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Merge în orez; dacă se mai adaugă și niște cârnați prin el cu niște mirodenii, și băgat totul la cuptor, te lingi pe degete după aceea. happy

| gheorghe699 a răspuns:

Nu garantez ca poate fi recuperat,dar scoate bateria,scoate cartela, demonteaza ce poti, pune-i intr-un vas cu orez, orezul are rolul de a absorbi apa, apoi poti sa-l ti undeva in curent de aer la uscat, nu uscat cu feonul deaproape.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, depinde ce telefon are. Dacă nu mai merge, altul şi gata. Decât să-l ducă la reparat şi să-i ceară nu ştiu cât, mai bine altul nou, părerea mea.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonimg):

Mi-am spus o părere, am şi zis că nu ştiu cât e de adevărat, am auzit şi eu, eu personal nu am folosit metoda asta.

| NLS a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Scufundatul in orez chiar functioneaza, la cele la care se poate scoate cartela, si doar daca o scoti repede. Trebuie tinut minim 1 zi, si daca decizi sa il tii 2-3 zile, trebuie schimbat orezul in fiecare zi.

Celelalte trebuie duse la un service, pentru ca umezeala nu se va elimina in totalitate din toate zonele nici macar dupa ce il incalzesti cu phoenul, si iti va fi afectat touch-screen-ul, camera foto, sau in cazul de fata - contactele de la mufa de incarcare.

| anonimg a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Stai liniștită; eu doar am glumit în privința asta. Dacă te-am supărat, să-mi fie cu iertare. Dar nu cred că te-a supărat gluma mea.
Am auzit și eu de treaba cu orezul. Dacă mi-ar scăpa telefonul în apă, l-aș duce la urgențe; pentru că nu are protecție la apă și nici bateria nu o pot scoate fără să distrug carcasa (șuruburi nu are ca să o pot desface eu așa cum am făcut cu un Nokia N95).

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru NLS):

Uite aici o persoană care ştie. Bravo! Ai explicat cum trebuia.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonimg):

Nu, nu m-am supărat. Da, e mai greu cu telefoanele astea la care nu poţi scoate cartela, bateria.