| Marinescu9229 a întrebat:

Bună seara aș avea o întrebare către voi Deci am văzut un anunț pe OLX în legătură cu Xiaomi și sună în felul următor

Xiaomi 13T 256 Gb pentru piese


Vând Xiaomi 13T 256 Gb pentru piese. Produsul este disponibil pentru cei care au nevoie de

piese de schimb.

Am înţeles de la service că, cip-ul de memorie de pe placa de baza este, dus", iar repararea

costa prea mult pentru mine

Display, carcasă impecabile. Celelalte piese sunt ok, cu excepția acelui CIP

Preţ FIX 200 RON

Predare personală în Bucureşti



Eu l am comandat deja prin OLX am vorbit și cu el pe WhatsApp și așa mai departe și prețul este doar 200 RON voi ce părere aveți merită sau nu merită să l iau și să repare eventual abia anul viitor prin august eventual să i cumpăr o placă de bază anul viitor că poate cine știe găsesc mai ieftină și după aia să l folosesc pe telefon personal voi ce părere aveți s-a meritat 200 RON merită pentru telefonul ăsta sau nu și apropo țin să menționez că din câte am observat și în poze și într o filmare trimisă pe WhatsApp de către el spatele pare să fie impecabil și pe ecran are o folie de protecție voi ce părere aveți aștept părerile voastre

Ps. Dau funda

Răspuns Câştigător
| AsgaardSephiroth a răspuns:

Salut domnule. Defectologia plăcii de bază este mai complexă. Cip-ul de memorie poate fi "dus" din varii motive. Condensatori/rezistente defecte pe traseul electronic etc. înlocuirea unui CIP cu flux/solder pentru așa ceva e floare la ureche cu o suflanta. Ideea e că nu știi de unde până unde e "dus" doar cip-ul. Suspectez mai multe probleme posibile. Dar asta se verifică de către un electronist bun. In cel mai rău caz schimbi doar placa de bază. Deși tare îmi e că mai există ceva defecte ascunse, dat hei, poate mă înșel și, ai făcut o investiție bună. Bafta!

9 răspunsuri:
| Marinescu9229 explică (pentru AsgaardSephiroth):

Dar ce părere aveți s-a meritat cum să vă zic mai exact mi-a trimis o filmare și telefonul pornește apare logo ul ăla dacă știți ăla care mă refer pătrată și cu un cablu de încărcat în ea adică și cu ceva roșu sub adică arată bateria că e goală și după aia apare Powered by android adică asta știți destul de bine probabil dacă e sa schimb placa de bază dispare problema

| AsgaardSephiroth a răspuns (pentru Marinescu9229):

Tot ce se poate. Acum genul acesta de vânzări sunt îndreptate în special celor cu cunoștințe de electronica, cu echipament potrivit (microscop electronic, statie de sudura cu temp. reglabila plus suflantă, aparat măsură, statie DC, acum nu îți trebuie osciloscop că nu e cazul) dar nah, vorbim de ingineri electroniști sau pasionați care se pricep să facă o defectologie. Ei obțin și piesele de schimb mai ieftin și din pasiune repara pe timpul lor. Pentru un outsider, fără cunoștințe de electronica îl poate costa substanțial. Îți dau un ex. Este un tip (electronist) din Timișoara, extrem de plin de el și arogant, dar na, face treabă bună și de calitate, însă e zero la social skills, vinde cabluri audio făcute de el începând cu 800 Ron. Acum sa înțelegi la ce mă refer. Cablurile audio Hi-fi de înaltă clasă pot costa mii de euro. Le găsești oriunde pe net. Însă, ca electronist este o reală plăcere și relas sa le faci. Îți i-a pus în timp și se vând și de 20 de ori mai mult decât investiția inițială. La noi în str o piata mai mica, dar nu și afara. Folosești cabluri Mogami, Sommer, conectori Neutrik, Sommer, Pro Snake etc. Sudura pe Ag maxim și... voilà bănuții vin. In consecință, când electronicele se vând "pentru piese de schimb" de obicei sunt adresate electroniștilor, care nu investesc mult în repararea lor și le revând cu un preț considerabil. Dacă nu ai cunoștințe de electronica și nici nu mai tii minte din fizica din școală ce sunt Ohmii, Farad, etc s-ar putea sa plătești un preț piperat pentru rezolvarea situației. In vestul țării se cer 1200 lei pentru înlocuirea unei baterii de 700 Ron pentru macbook pro. Câteva șuruburi, niste clipsuri și un conector amărât. Dar când nu știi...plătești la greu. Eu sper sa îți iasă pasiența la un preț bun. Caută un model similar de ex cu ecranul spart. Se ia mother board-ul și se înlocuiește. Nu merge pe sistemul: comandam noi piesa la service, că s-ar putea sa te rupă la buzunar. Bafta!

| Marinescu9229 explică (pentru AsgaardSephiroth):

Păi și o placă de bază pentru modelul ăsta cam cat ar costa?

| AsgaardSephiroth a răspuns (pentru Marinescu9229):

Ești amabil, te gândești singur. Service-urile îți fac preț după cum te vad. Că sa fac o paranteză: știi ce m-a enervat cel mai tare când eram inginer la TCM si robotica? Vedeam doamne distinse, cu anumită vârstă, care veneau în service de reprezentanta pentru ceva minor și porcii de mecanici, împreună cu inginerul de tura se strângeau in jurul mașinii și începeau: "Mda doamnă, trebuie schimbata pompa de apa, puntea injectoare e dusă". Cereau o tonă de bani. Și...cum bănuiești, nu schimbau nici o piesa, pentru că nu era nevoie. Era doar sonda lambda care trebuia curățata și pusă înapoi, ca sa se stingă martorul păcii din bord. Îi făceau factura pe piese invizibile și re-vandabile...că doar nu vine ANAF sa verifice fiecare factura emisa. Cam asta e povestea stimate domn. Placa de baza e in funcție de cât vrea service-ul sa te coste. De ață îți recomand să iei un model similar fara probleme electronice dar cu ecranul spart (că deh l-a scăpat proprietarul pe jos). Placa de baza s-ar putea sa fie in 90% din cazuri întreaga.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu gasesti nimic. Am si eu un 10T Pro impecabil. Se bulesc intr-un hal astea de te costa cit un telefon functional sa le faci sa mearga. Sau mai mult. In cazul meu, era vreo 6-700 de lei recuperarea de date. Care recuperare, din pacate, nu a reusit...

| Marinescu9229 explică (pentru AsgaardSephiroth):

Sincer chiar ai dreptate Dar nu prea găsești sau aproape nu găsești deloc modelul ăsta spart am căutat chiar acum și degeaba

| AsgaardSephiroth a răspuns (pentru Marinescu9229):

Hai salut din nou. Caută pe phone-parts.eu și AliExpress. Am căutat pe un pe eBay și nu am găsit in EU.

| AsgaardSephiroth a răspuns:

Mulțumesc frumos pentru fundă. Acu' ai văzut că și colegul GabiDumitrescu este in asentimentul nostru. Eu sper sa găsești un service bun, cu un pasionat care îți va face un preț decent și o reparație cum se cuvine. Bafta!

| Marinescu9229 explică (pentru AsgaardSephiroth):

Cu plăcere si chiar va vad un om de treabă

Întrebări similare