| DenqOO a întrebat:

Ce parere aveti de telefoanele de la Xiaomi?

26 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu ai "reclame" deloc pe Xiaomi, daca te ocupi putin sa le scoti. Ca altfel...

PS: cand lumea zice ca sunt pline de reclame, se refera la bloatware...
Nu exista marca care sa bage mai multe aplicatii nefolositoare preinstalate decat Xiaomi (bine, si Samsung aveau o gramada).

Eu am folosit ADB Fastboot, am facut 30 minute research pe net, si in alte 20 de minute am sters 43 de aplicatii inutile de pe Redmi 9 (era nevoie, l-am facut cadou unei persoane mai in varsta si voiam sa fie cat mai simplu).

Acesta e motivul pentru care iubesc Xiaomi. Poti scoate-bloca-dezinstala sau reinstala orice aplicatie de sistem.

Peste cateva zile imi ajunge si Redmi 9T, acesta l-am comandat pentru mine, ca telefon secundar.

| DenqOO explică (pentru NLS):

Mie imi trebuie o aplicatie cu care sa sterg anumite aplicatiile care nu pot fi dezinstalate sau dezactivate.
Eu am cumparate cateva, mai bune

| NLS a răspuns (pentru DenqOO):

Exact asta am spus mai sus, pe Xiaomi se poate dezinstala foarte usor orice aplicatie de sistem, folosind ADB Fastboot Tools, si eventual o aplicatie gen APK Analyser (o gasesti si pe Google Play, dar si in alte parti) cu care sa identifici numele tuturor aplicatiilor din telefon.

Exista mai multe softuri in genul lui ADB Fastboot, insa cu celelalte mi se pare mai complicat.
Cu acesta doar copiezi niste comenzi in CMD, nu are interfata grafica.

Daca nu stii de unde sa incepi, scrie-mi pe privat si iti explic pas cu pas.

| DenqOO explică (pentru NLS):

Ne spui cum ai folosit aplicatia ADB Fastboot?

| NLS a răspuns (pentru DenqOO):

1) In primul rand, trebuie activat Developer Mode, (daca nu e deja) (intri la Settings - About phone - ciocanesti de vreo 7-8 ori pe "MIUI Version" pana apare mesaj ca s-a activat Developer Mode)

2) Intri in Developer Mode si activezi
USB Debugging Mode
3) Conectezi telefonul cu cablul de date la un laptop/PC...

4) pe acesta din urma descarci si instalezi
ADB Fastboot Tools 1.4.3

https://androidfilehost.com/? fid=746010030569952951

[Linkul de mai sus provine de aici (Beginner Method)]
https://krispitech.com/install-adb-fastboot/

5) pe telefon instalezi aplicatia APK Analyzer (o sa gasesti mai multe pe Google Play, alegi una).
La ce te ajuta ea: gasesti numele exact al intrarii aplicatiei.
Poti renunta la ea daca folosesti o lista cu aceste nume de pe net, facuta de altii.
Posibil ca o anumita aplicatie gasita intr-o lista pe net sa nu existe pe telefonul tau, dar nu-i nici o problema, cand lansezi comanda in ADB, nu se va intampla nimic.

Un site unde gasesti majoritatea comenzilor sigure pentru dezinstalat, insotite de descrieri:

https://selivan.github.io/......droid.html

Exemplu:
numele real al aplicatiei GetApps (un fel de Xiaomi Store, echivalent cu Google Play), este:
com. xiaomi. mipicks

Comanda pentru introdus in ADB FastBoot este:
adb shell pm uninstall -k --user 0 com. xiaomi. mipicks

(Descrierea: GetApps - app store like Google Play from Xiaomi. The most annoying one, periodically shows advertisement.)

Comanda pentru reinstalare este:
adb shell pm install-existing com. xiaomi. mipicks

IMPORTANT: nu trebuie scoase toate indicate in acea lista, scoti doar ce te intereseaza si ce pare inutil.

DACA tu doresti de exemplu sa dezinstalezi 4 aplicatii anume, si nu le gasesti usor numele real pe site-ul de mai sus, atunci ar fi bine sa folosesti APK Analyzer, gasesti numele si adaugi
adb shell pm uninstall -k --user 0
in fata lui, apoi un spatiu pana la nume.

Daca nu e clar, iti pot explica pe privat/pe Discord mai in detaliu.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Acestea 6 nu trebuie dezactivate sau dezinstalate >>> (pe site sunt doar primele 4)

com.xiaomi.finddevice
com.miui.securitycenter
com.android.contacts
com.mi.android.globalminusscreen

com.xiaomi.micloud.sdk
(Photo Gallery va da crash daca e dezinstalata)

com.android.providers.downloads
(sistemul intreg va da crash daca se dezinstaleaza, sau uneori doar managerul de update-uri)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O părere bună.

| Dismally a răspuns:

Sunt bune pentru pretul lor dar sunt pline cu reclame.

| Protegent a răspuns (pentru Dismally):

Pot fi oprite reclamele.

| DenqOO explică (pentru Protegent):

Cum :-)? Dar oricum pe orice telefon ai relcame. Mi-am luat si eu unul si nu am reclame in mod deranjant, cred ca doar daca instalez o aplicatie care are.

| DenqOO explică (pentru Dismally):

Sunt pline de relcame ca iei aplicatii pline de reclame, nu are telefonul nici o treaba cu asta.

| Lukasssz a răspuns:

Buna

| Werrich a răspuns:

Sunt foarte multumit de el, am un Xiaomi Redmi Note 7 (2019) si e ok, nu am avut probleme cu el, doar cu schimbatul foliei (din cauza neatentiei mele de manuire).

| Crackman a răspuns:

Sunt bune dar nu sunt fan al sistemului lor. Au multe reclame și tot odată face figuri cateodata la smartwatch sau banda fitness

| Legion7X a răspuns:

Nu am încercat. Poate voi încerca. Din fericire, eu am vreo 2 reclame de la un call recorder și altă aplicație instalată. In rest nimic Pe Samsung.

| Invictusman a răspuns:

Sunt bune, gândește-te ca xiaomi redmi note 8 pro a fost telefonul anului 2019.
Eu am avut câteva și nu am avut probleme, doar brandul difera atâta tot și ca nu au un display amazing cum au cele de la Samsung din gama S
În rest sunt foarte ok.
Bateria tine excelent, stai pe net, Facebook, te joci, vizionezi filme, sunt telefoane excelent raportat la preț/performanta.

| Adrian5575 a răspuns:

Sunt foarte multumit. Am un redmi note 5 de vreo 2 ani.

| nyoentox2002 a răspuns:

Dacă poți găsi folie și carcasa e ok sa ți-l iei

| DenqOO explică (pentru nyoentox2002):

Eu am luat un Xiaomi Mi 10T si am primit husa in pachet si are o folie aplicata. Dar cred ca ceea aplicata deja e cam slabuta

| NLS a răspuns (pentru nyoentox2002):

Arata-mi unul cat de cat recent care nu are carcasa si folie preaplicata din fabrica.
Chiar si cele mai ieftine modele precum Redmi 9 au.

| DenqOO explică (pentru NLS):

Samsung si iphone nu au.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Am un Redmi Note 8. Merge super. Iar ca browser folosesc Opera fiindcă mă scapă de reclamele alea agresive de pe YouTube.

| Iunicu a răspuns:

Sunt la al șaselea Xiaomi.
Calitate bună la bani puțini

| Protegent a răspuns:

Extrem de bune, mai ales cele de buget.

| yungandreigawd a răspuns:

Au o calitate relativ ok. Scoate poze bune.

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Sunt bune. Are un prieten de al meu Xiaomi Redmi 8 sau 9 (nu mai știu), l-am încercat pe niște jocuri și merge perfect =)