| Hasss a întrebat:

Buna seara la toti
am un Nokia 2730 clasic
si n-am incarcator la el dar am cablu de date
inainte aveam un Nokia 6303 si cand bagam cablu de date in pc
se incarca dar vad ca la asta nu se incarca...
mai am un Samsung wave y si acela se incarca la pc cu cablu de date
dar acesta nu se incarca (Nokia 2730)
exista vreo setare cv? sa pot sa-l fac sa se incarce?

3 răspunsuri:
| angelicsin a răspuns:

Cabloul poate ca este incompatibil cu el faptul ca au aceeas mufa nu inseamna ca au acelasi pinout chiar daca sunt de la acelasi fabricant, ai incercat sa instalezi ovi suite? este la fel de adevarat ca daca nu ai driverele necesare nu poti face unele operatiuni cum ar fi incarcarea prin usb pentru ca nu este suportat nativ de driverul din windows

nu nu exista nici o setare in meniul telefonului pentru asta

| Hasss explică (pentru angelicsin):

Da pai cand l-am conectat pentru prima oara la pc
zicea ca nu agasit driverul pentru telefon...

| angelicsin a răspuns (pentru Hasss):

Api descarca driverele si programul in cazul asta. nu ti-se pare logic?

http://www.comms.ovi.com/m/p/ovi/suite/English