| Blackswan13 a întrebat:

Am un Sony xperia m4 aqua și mi s-a spart ecranul în vară (telefonul era în rucsac și eu jucam beach volei... a ricoșat dintr-un tip mingea în rucsacul meu care era agățat de gard de o bară de metal și eu nu am știut că e spart până după câteva ore). Aș vrea să îmi schimb ecranul și am o problemă. Am citit pe internet că îți pierzi garanția dacă îl schimbi. Asta se întâmplă doar dacă îl duci în service la un gsm sau și dacă îl trimiți la compania de la care ți l-ai cumpărat? Întreb deoarece chiar înainte să mi se spargă, mi s-a stricat blitzul și nu mai pornește deloc. Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Emy2004 a răspuns:

Da,este adevărat daca te duci la un alt service pierzi garanția întâi ar trebui sa Il duci de unde l.ai cumpărat și să spui că ți s-a spart blițul iar ei sunt obligați să repare automat și ecranul crezând că poate fi de la el și te.ai făcut și cu ecran și cu blițul facut! Așa mi s-a întâmplat mie și mi.au făcut și ecranul! Funda?

| tpuuser999 a răspuns:

Salut,

Daca il trimiti in garantie (firma de la care l-ai cumparat), o sa trebuiasca sa platesti operatia, pentru ca ecranul s-a spart din vina ta, si o sa ramana in garantie cand ti-l dau inapoi. Dar o sa iesi cam pe la acelasi pret cu alte service-uri gsm, pentru ca din cate vad ecranul costa 200 ron si manopera poate sa fie intre 100 si 200 ron.
Eu zic sa gasesti un service gsm care sa-ti repare si flash-ul si ecranul pentru un total de 300 ron, si sa renunti la garantie - mai ales daca mai ai cateva luni ramase.

Bula
| Bula a răspuns:

Garantia ti-ai pierdut din moment ce ecranul a fost spart.
Daca acest lucru va fi constatat si reparat de service autorizat de fabricant, atunci se va repara contra cost si vei avea o alta garantie post-reparatie. Acesta va fi pentru piesele nou montate si manopera efectuata, iar pentru restul componentelor si software va ramane garantia de la fabrica in vigoare.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Păi da,dar vezi că dacă vrei să schimbi ecranul,să spunem,că ți-l schimbă un amic,iar după aceea telefonul tău se strică și trebuie să-l duci la reparat, în momentul cănd telefonul va ajunge pe măna unui specialist, acela își va da seama că a fost umblat la el, și va trebuii să plătești din buzunar reparația! Dacă mă întrebi cum va ști specialistul că a fost umblat la el atunci află că sunt secrete de meserie, ca în orice domeniu de activitate! o zi frumoasă să ai!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Poate a sosit momentul sa-ti cumperi alt telefon.

| Blackswan13 explică (pentru TrăieşteClipa):

Am cerut răspunsuri la întrebare, nu sugestii legate de telefonul meu. Eu sunt mulțumită cu el și l-am luat de aproape un an. Mulțumesc oricum pentru sugestia inutilă!

| Blackswan13 explică (pentru Emy2004):

Dacă le spun că nu îmi mai merge blitzul și văd că e spart ecranul, n-o să spună că e din vina că l-am spart?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Blackswan13):

Ai spart ecranul, a iesit din garantie. Punct.
Inlocuirea ecranului si reparatia blitzului costa mai mult decat valoarea de piata a telefonului.
Doar la un telefon de doi bani se sparge ecranul in rucsac.
Deci cumpara-ti un telefon adevarat.

| Cornel156 a răspuns:

Daca il trimiti la compania de la care ai cumparat telefonul, reparatia lui va fi contra-cost.
Daca il duci la un gsm ii vei pierde garantia.