| PVAAVU a întrebat:

Funda! Sony Xperia Z1 sau Samsung Galaxy S4.Care dintre aceste doua telefoane e mai rezistent la praf, apa si lovituri? Care are ecranul, blitzul si camerele (alea foto/video) mai rezistente? Pe care din ele pot parola orice aplicatie?(macar mesageria)

2 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Z1 fara discutii
e singurul rezistent la praf si apa dintre astea doua si e facut din materiale premium. Corning Gorilla Glass si pe fata si pe spate, adica sticla rezistenta la zgarieturi, nu plastic ieftin ca la S4. Cat despre parola, iti poti descarca aplicatii din Play Store. Totusi, daca nu vrei neaparat sa ti telefonul in ploaie ci mai mult ca o precautie vrei rezistenta, eu iti recomand LG G2, e mult mai performant ca acestea

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Uita-te la caracteristii si observa ce are una si ce n-are alta :Sony Xperia Z1:Caracteristici:Calitatea camerelor digitale intr-un telefon
Fotografiile tale vor fi mai clare ca niciodata datorita integrarii cu succes a tehnologiei camerelor digitale Sony intr-un smartphone. Realizate in miscare sau statice, in conditii favorabile de lumina sau in plina noapte, ori chiar sub apa, fotografiile vor fi clare si luminoase. Camera de 20.7 MP reuseste sa surprinda lumea asa cum o face ochiul uman.
A Douabig grinisplay unic, inspirat de tehnologia BRAVIA®
Vei uita de marginile blurate si de culorile sterse, display-ul Full-HD TRILUMINOS™ de 5 inch cu motor de imagine X-Reality ofera imagini surprinzator de clare. Tehnologia BRAVIA® de ultima generatie incorporata ofera cea mai buna experienta vizuala.
A treia:Materiale premium pentru carcasa etansa
Printre fotografiile din vacanta vei putea avea acum si unele cu pestii colorati intalniti in apa, pentru ca Xperia Z1 permite si fotografierea subacvatica. Carcasa din sticla si aluminiu este inchisa etans, permitand functionarea in conditii optime a telefonului chiar si in cele mai dificile conditii.
A patra:Smartphonebig grina Touchscreenbig grinaTastatura QWERTY:NuTip tastatura:StandardRetea:4G
2G: 850 / 900 / 1800 / 1900
3G: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Dual Sim:NuModel
Procesor:Qualcomm MSM8974 Quad CoreFrecventa procesor:2200
Culoare:NegruDimensiuni (W x H x D mm):73.9 x 144.4 x 8. 5GPSbig grina, cu A-GPSGreutate
(g):169
Sistem de operare:Android v4.2 (Jelly Bean Plus)
Tip SIM:MicroSIM
Rezolutie camera (Mp):20. 7Blitz integrat:LEDRezolutie video:1920 x 1080Camera secundara:2 MpCaracteristici foto/video:Zoom digital 8x
Auto Focus
High Dynamic Range (HDR)
Detectarea fetei
Pulse LED
Geotagging
Stabilizator imagine
Detectarea zambetului
GPRSbig grinaTehnologie Bluetooth:v4. 0Tehnologie wireless:802.11 b/g/n/acNFCbig grinaUSB:MicroUSB v2. 0Porturi:Jack 3.5 mm
Durata convorbire:2G: 14 ore
3G: 15 oreDurata in regim de asteptare:3G: 850 ore
2G: 880 oreCapacitate (mAh):3000
Comunicare
Mesagerie:SMS / MMS / IMBrowsingbig grinaE-mailbig grina
Multimedia
FM radiobig grinaRedare videobig grinaRedare audiobig grina
Altele
Senzori:Accelerometru
Senzor de proximitate
Senzor de lumina ambientala
Senzor geomagnetic
GyroscopeAltele:MHL support
Wifi Direct.

Samnsung galaxy S4:
Traiti intr-o lume cu posibilitati infinite
Designul telefonului GALAXY S4 sfideaza limitele posibilului. Ecranul FULL HD Super AMOLED incredibil de cuprinzator este perfect montat intr-o rama extrem de subtire, care este incorporata intr-o carcasa din policarbonat special, facandu-l cel mai usor si rafinat telefon din gama GALAXY de pana acum.

Samsung GALAXY S4 surprinde toata distractia
Samsung GALAXY S4 surprinde toata actiunea, oriunde unde va aflati.
Nu va limitati la a privi fotografiile, auziti ceea ce au de spus si retraiti acele momente deosebite. Realizati fotografii cu expunere multipla si combinati-le pentru a adauga un efect dramatic special. Dupa finalizare, impartasiti bucuria si transmiteti instantaneu albumele prietenilor si familiei.
Impartasiti bucuria cu prietenii
Adunati-va prietenii si bucurati-va impreuna de muzica dvs. Conectati wireless mai multe telefoane Samsung GALAXY S4 pentru a va juca si a transfera fotografii si documente. Adunati laolalta toate telefoanele Samsung GALAXY S4, pentru a crea un sistem audio puternic, cu un sunet de calitate superioara, care mentine tonusul petrecerii.

Samsung GALAXY S4 ne aduce mai aproape unii de altii
Samsung GALAXY S4 este sinonim cu „impreuna". Reuneste oamenii cand sunt departe. Puteti partaja ecranele cu prietenii sau puteti explora impreuna muzica preferata a fiecaruia, fisierele si jocurile. Samsung GALAXY S4 inlatura nu numai barierele ridicate de distanta, ci si pe cele lingvistice.

Nu mai exista bariere lingvistice
Spuneti sau scrieti ceea ce doriti sa traduceti, iar noul Samsung GALAXY S4 va spune sau va scrie traducerea pentru dvs. Samsung GALAXY S4 este un insotitor util pentru calatoriile in strainatate, ajutandu-va sa comunicati cu localnicii, sa descoperiti feluri de mancare straine si exotice si sa explorati locatii ascunse din intreaga lume.

Samsung GALAXY S4 simplifica activitatile cotidiene
Cel mai avansat dispozitiv pentru productivitate, Samsung GALAXY S4, este conceput pentru persoanele conectate in permanenta, care realizeaza mai multe activitati simultan. Sunati un prieten, raspundeti la telefon, priviti si rasfoiti e-mailuri, operati comenzile video fara a atinge telefonul. Puteti sa conectati telefonul Samsung GALAXY S4 la sistemul Home Entertainment, pentru a va sugera programe TV, in functie de preferintele dvs. Accesati sistemul personal HomeSync de pe toate dispozitivele si trimiteti continut la distanta prietenilor si familiei.

Traiti intr-o lume cu posibilitati infinite
Designul telefonului GALAXY S4 sfideaza limitele posibilului. Ecranul FULL HD Super AMOLED incredibil de cuprinzator este perfect montat intr-o rama extrem de subtire, care este incorporata intr-o carcasa din policarbonat special, facandu-l cel mai usor si rafinat telefon din gama GALAXY de pana acum.

Samsung GALAXY S4 surprinde toata distractia
Samsung GALAXY S4 surprinde toata actiunea, oriunde unde va aflati.
Nu va limitati la a privi fotografiile, auziti ceea ce au de spus si retraiti acele momente deosebite. Realizati fotografii cu expunere multipla si combinati-le pentru a adauga un efect dramatic special. Dupa finalizare, impartasiti bucuria si transmiteti instantaneu albumele prietenilor si familiei.
Impartasiti bucuria cu prietenii
Adunati-va prietenii si bucurati-va impreuna de muzica dvs. Conectati wireless mai multe telefoane Samsung GALAXY S4 pentru a va juca si a transfera fotografii si documente. Adunati laolalta toate telefoanele Samsung GALAXY S4, pentru a crea un sistem audio puternic, cu un sunet de calitate superioara, care mentine tonusul petrecerii.

Samsung GALAXY S4 ne aduce mai aproape unii de altii
Samsung GALAXY S4 este sinonim cu „impreuna". Reuneste oamenii cand sunt departe. Puteti partaja ecranele cu prietenii sau puteti explora impreuna muzica preferata a fiecaruia, fisierele si jocurile. Samsung GALAXY S4 inlatura nu numai barierele ridicate de distanta, ci si pe cele lingvistice.
Nu mai exista bariere lingvistice
Spuneti sau scrieti ceea ce doriti sa traduceti, iar noul Samsung GALAXY S4 va spune sau va scrie traducerea pentru dvs. Samsung GALAXY S4 este un insotitor util pentru calatoriile in strainatate, ajutandu-va sa comunicati cu localnicii, sa descoperiti feluri de mancare straine si exotice si sa explorati locatii ascunse din intreaga lume.
--

Samsung GALAXY S4 simplifica activitatile cotidiene
Cel mai avansat dispozitiv pentru productivitate, Samsung GALAXY S4, este conceput pentru persoanele conectate in permanenta, care realizeaza mai multe activitati simultan. Sunati un prieten, raspundeti la telefon, priviti si rasfoiti e-mailuri, operati comenzile video fara a atinge telefonul. Puteti sa conectati telefonul Samsung GALAXY S4 la sistemul Home Entertainment, pentru a va sugera programe TV, in functie de preferintele dvs. Accesati sistemul personal HomeSync de pe toate dispozitivele si trimiteti continut la distanta prietenilor si familiei.
Realizati mai mult pentru sanatatea dvs.
Ramaneti activ si in forma cu Samsung GALAXY S4.
Va urmari exercitiile fizice, consumul zilnic si nivelurile de greutate. Obtineti informatii despre starea curenta a zonei, pentru activitatile dvs., cu functia Nivel de confort a telefonului Samsung GALAXY S4. Aceasta va indica nivelul dvs. de confort, pe baza temperaturii si a umiditatii. Monitorizati-va evolutia cu Starea sanatatii si diverse grafice. Alaturi de GALAXY S4, sunteti mai motivat ca niciodata sa va imbunatatiti sanatatea

Un telefon care se adapteaza la dvs. Nu invers.
Samsung GALAXY S4 intelege importanta sanatatii dvs. Telefonul va poate ajuta sa va atingeti obiectivele de fitness, monitorizand nivelurile de conditie fizica pe parcursul exercitiilor si de-a lungul intregii zile.
P.S: daca vrei sa m-ai vrei la Samsung galaxy s4 si la Sony xperia iti dau prin privat big grin.Succes.Bafta