| 7Slasher666 a întrebat:

Daca fac ROOT telefonului meu, o sa pierd tot ce am pe el? Care sunt avantajele si dezavantajele unui ROOT?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Cand faci Root la un telefon, crede-ma, nu este nici un avantaj, pentru ca o data ce ai facut Root, pierzi tot din telefon ( poti sa salvezi pe PC ), cand faci Root ai sanse 50 % sa il strici, cand faci Root e ca si cum ai face OverClock la un calculator, iar daca nu stii ce inseamna OverClock, iti explic. Cand faci OverClock, toate piesele iti merg la maxim, adica telefonul forteaza procesorul si Ram-ul la maxim si placa video la maxim, chiar daca tu intri 2 minute pe internet sau jocul cu cea mai buna grafica de pe Android. Telefonul o sa ti se incalzeasca de nu o sa il mai poti tine in mana, iar cand se incalzeste mai tare, se inchide singur, iar de baterie nu mai vorbim, daca ai o baterie mai mica de 2000 Mah o sa il incarci de doua ori pe zi.

5 răspunsuri:
| EmanuelEmy7 a răspuns:

Daca iti salvezi toate datele pe pc, nu o sa pierzi nimic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.giz.ro/software/android-root-33751/

http://www.skilledg.com/index.php?topic=14255.0; wap2

http://aplicatii-android.com/......nului-tau/

ATENŢIE : dacă faci Root, PIERZI Garanţia la telefon!

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| hypentakill a răspuns:

Depinde de android, pierzi din date doar daca iti faci unlock la bootloader. Altfel nu ai cum.

| hypentakill a răspuns:

Nu e ca OC, ai privilegii de super-admin si poti sterge orice bloatware din telefon. OC e OC si la Android. Daca iti faci root poti sa instalezi romuri care iti imbunatatesc performanta si durata baterie, acolo exista sanse mai mari sa faci brick.