| IAOIADNAA a întrebat:

Buna TPU puteti sa-mi explicati care e diferenta dintre un iphon 4 si o rplica iphon 4 si daca merita sa-mi iau o replica.

10 răspunsuri:
| Rockerul23 a răspuns:

Diferenta este din punctul meu de vedere gigantica.
Replica se misca cu lagg.
Deci nu prea poti sa-l folosesti calumea.
Mai bine iti iei o versiune de iphone mai veche dar originala.
Este mai calitativa decat sa-ti cumperi o replica.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pfff
replica e praf. am vazut pe youtube putin... mai bine iei un iphone la second.
nu prea vad asemanari in afara de format care nici el nu e chiar identic.

Răspuns utilizator avertizat
| dracu14 a răspuns:

Nu e asa mare diferenta, eu am avut replica de iphone, se misca cu putin lag, si unele programe de iphone nu merg sau merg si apoi apare o eroare, insa e o diferenta la rezistenta, mi-a picat telefonul cand vorbeam la telefon cam de la 1.70m si nu a patit nimic pe cand iphone-ul varului meu care e original ia picat de pe pat adica de la nici 1m si i s-a spart ecranul, nu toate replicile sunt la fel depinde cum ai norocul...

| cosmynass a răspuns:

Este o foarte mare diferenta!
Acum,daca vrei,nu zic ca nu poti sa-ti iei o replica,dar vei fi dezamagita.
Asa cum a spus si PDPplayer,replica merge mai greu decat originalul.
Daca folosesti unele aplicatii pe replica,vei vedea,de asemenea, o mare diferenta fata de original.
Acum depinde si la ce vrei sa-l folosesti, si cat costa o replica de la cine vrei sa o iei. Daca costa putin, poti lua replica, mai ales daca vrei sa o folosesti doar pentru. mesaje sau alte lucruri minuscule.

Dar daca vrei Iphone de Iphone, ia-ti original happy

| valentino52 a răspuns (pentru dracu14):

Tu nu intelegi conceptul ca o replica nu ruleaza iOS, replica nu are appstore cu sute de mii de aplicatii si nu poate rula aproape nici un joc sau aplicatie ce merg pe iphone. Pana la urma pentru asta il cumperi toate aplicatiile si chestiile interesante care le poti instala (chiar si gratis). In plus o replica abia face fata la browsingul pe internet si ma indoiesc ca are push notifications si multe altele. Nu mai zic ca replica e un plastic ordinar. Si eu am scapat un iphone 4 intr-adevar de la 1 metru jumate si s-a facut ecranul tandari (sticla din exterior numita digitizer)dar pur si simplu asa se sparge sticla a fost vina mea ca nu am fost atent si nu am avut folie si bumper sau carcasa. Si stii ce am facut? L-am vandut cu 10 milioane asa spart cum era telefonul chiar daca investesti ceva in el isi pastreaza valoarea luam mult mai mult pe el daca nu il spargeam (si il luasem second hand cu 13 milioane). Cu banii luati mi-am facut un abonament si mi-am luat 4s.Replica desi costa 3, 4 milioane era buna de aruncat la gunoi. Inafara de designul exterior nu e nici o alta asemanare intre un iphone si o replica. Si e si oarecum snobism asta cu replica vrei un telefon bun pentru mesaje si sa vorbesti la el ia-ti un Nokia. vrei un smartphone bun ia-ti un iphone sau un Samsung. da sa cumperi o replica si sa pretinzi ca e original nu inteleg ce vrei sa demonstrezi lumii eu mi-am luat telefonul pentru ca e bun si raspunde la comenzi foarte bine, imi gaseste orice am nevoie fara sa se blocheze sau sa ma pierd prin meniuri. Si daca zici ca nu vrei sa zici ca e original atunci care mai e scopul in a cumpara o replica? Exista o multime de modele de telefoane care au design extrem de asemanator cu cel de la Apple (asta in cazul design-ul telefonului iti place si nu te intereseaza functiile lui decat de telefonie mobila) si sunt foarte ieftine. Daca vrei doar sa ai un logo Apple pe spate decat sa iti iei o replica ordinara (care se vede imediat diferenta) si sa te faci de ras si mai mult de atat vrei fi tu dezamagit de calitatea lui si frustrat ca nimic nu merge cum trebuie, mai bine iti iei alt telefon sau un Apple la mana a 2a se gasesc 3Gs-uri la 500 de lei maxim mai ales acum ca a aparut si Iphone 5 eu am vandut un 3gs la inceputul anului cu 550 lei telefonul fiind impecabil. Si sincer cred ca ai fi extrem de multumit de un 3gs merge foarte bine chiar si pe noul iOS 6.

| dracu14 a răspuns (pentru valentino52):

Am cumparat replica pentru ca era 10 euro, l-am tinut 2 saptamani si l-am vandut cu 3 milioane, iphone e un telefon care nu isi merita banii 24 de milioane si se face praf la o cazatura mica sa zic ca il vinzi cu 10 milioane si tot pierzi 14, eu am un Nokia e51 de aproape 1 an, luat la mana a2a,era intr-o stare impecabila, l-am cumparat cu 2 milioane si sunt foarte multumit, netul merge cu o viteza mare, ma pot conecta la retele wlan de la o distanta foarte mare, are o symbian si carcasa de titanium, asta da telefon...

| valentino52 a răspuns (pentru dracu14):

Daca e 10 euro e ok atunci si daca se strica nu conteaza. In general cele mai multe reparatii alte iphone-urilor se datoreaza cazaturilor daca ai grija de el poate sa te tina telefonul si cativa ani. Daca faci un abonament se merita in sensul ca de la 30 milioane iei un iphone cu 7, 8, 9 milioane si lunar platesti abonamentul de internet care oricum iti e necesar, si dupa 1 an jumate tu vinzi telefonul pe care ai dat 500 lei la abonament cu 1300 1400 lei si iti prelungesti abonamentul si iti iei noul model cu inca 500 deci iti mai raman si bani. Nici eu nu as da 3000 de lei pe un telefon cel mai mult am dat pe un 4s second hand 1700. Oricum nu multa lume cumpara telefonul la pret integral iti e necesar un abonament de internet la smartphone daca nu degeaba il ai stai sa prinzi wireless-u de la vecini sa dai un check-in.

| AbysWallker a răspuns:

Pai sunt mule diferente..replica se misca mai greu e mai groasa si mai mare.Nu poti sa instalezi aplicatii pe el deci mai bine iti iei un iPhone 3g sau 3gS pentru ca e muuuuult mai bun ca o replica de iPhone 4s sau 5

| IAOIADNAA explică (pentru valentino52):

Bine sincer nici nu vreau sa-mi iau un iphon sau o replica am un Samsung s2 si sunt multumita de el si daca e sa mi-l schimb imi voi lua s3, si imi dau seama prin cuvantul "replica" ca e mai prost decat originalul, dar vroiam sa vad cu exactitate care sunt diferentele, eram pur si simplu curioasa, mersi oricum!