| Alexanbdru a întrebat:

Am un telefon HTC desire brava A8181 si este codat pe Orange franta. Ma poate ajuta cineva sa il decodez?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este telefonul tau, suni compania de telefonie si-ti dau codul sa-l decodezi.
Daca este furat, este blocat si nu se poate decoda.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Telefonul e din 2010, foarte probabil ca e capatat de la rude, prieteni, etc... dupa ce iti da un telefon pe gratis nu prea te duci sa il bati la cap sa dea telefoane la Orange

poti sa incerci sa il resetezi "HARD":
https://www.google.com/search?q=hard+reset+android+phone
http://www.smartmobilephonesolutions.com/......roid-phone

insa nu sunt sigur ca o sa scoata lock-ul sim-ului, asa ca mai incearca:
https://www.google.com/search?q=unlock+sim+HTC+desire+bravo+A8181
https://mobileunlock24.com/gb/htc/unlock-htc-desire-bravo-a8181

ultima solutie e sa te duci la un service GSM si vezi cat iti cere, insa la un telefon asa de vechi nu merita nici macar 50 lei investiti in el

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bizon95):

Dar tu de unde stii de unde are el telefonul?

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Presupun happy
un telefon asa de vechi nu prea are alta "provenienta"
eu personal nici nu as fura un telefon asa de vechi tongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bizon95):

Un telefon atat de vechi nu mai era codat de firma de telefonie, contractul lui fiind probabil demult terminat si eliberarat.
Dar cel mai probabil a fost furat, iar propietarul a contactat firma de telefonie si a cerut blocarea lui sau pur si simplu este parolat si nu poate fii spart.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

happy
nu stii ce inseamna "codat pe Orange franta"
inseamna practic ca nu merge decat cu cartele de Orange Franta, cu

cu ORICE cartele emise de Orange Franta

cum ajunge un telefon sa fie codat asa?
NU, NU din cauza proprietarului ci din cauza... pretului, telefoanele cu preturi promotionale sunt codate asa de catre vanzator, ca sa incerce sa previna sau macar sa limiteze tepele date de unii, care cumpara telefon la pret promotional si apoi nu mai platesc abonamentul

telefonul poate fi deblocat dupa ce trece perioada contractuala (2 ani de obicei) insa presupun ca proprietarul a stat in continuare pe Orange Franta si nu s-a mai chinuit sa deblocheze telefonul

in ziua de azi chestia asta nu prea se mai practica, asa ca presupun ca de aia nu ai auzit de ea happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bizon95):

Ba stiu ce inseamna, ca avem contract cu Vodafone Australia si primim telefone noi la fiecare 2 ani.
Dupa terminarea contractului, sunam la ei siluam codul sa le deblocam, dupa care le daruim rudelor din tara.

| Bizon95 a răspuns (pentru Violleta2022):

Atunci, cum spuneam, spre deosebire de tine (foarte frumos ce faciwinking )
foarte probabil ca cel de la care a luat telefonul nu a facut asta, ca l-a durut in cot!