| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua

Este adevărat că telefoanele Samsung sunt expuse foarte tare la viruși?

Trebuie antivirus pentru aceste telefoane?

Adică telefoanele cu sistem de operare Android se virusează foarte rapid?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Doar pentru ca utilizatorii isi pun aplicatii cracuite ca sa nu plateasca gen YouTube Vanced, care au brese de securitate.

| VoidEternal a răspuns:

Nu trebuie niciun antivirus daca nu umbli in locuri bizare pe internet. Las-o mai ușor cu jocurile și pornoacele și este ok. Am Samsung de la S2 încoace și nu am avut probleme niciodată. Dar trebuie sa ai și un minim bun simt tehnic - ca sa zic așa - și să înțelegi faptul că dacă îți apare din browser o notificare că ai viruși, fix faptul că urmezi instrucțiunile din acea notificare o să îți infecteze telefonul. La fel și cu folosirea de aplicații netestate/noi din Google play. Google da jos lunar mii de aplicații malițioase. Așa că stai departe de joculețe, de aplicații de tip battery saver, optimizere și alte mizerii care fac numai rău.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

La Samsung timp de 3 ani de la lansarea modelului vei primii lunar updateuri de securitate de la Samsung. Aceste updateuri te feresc fix de ce spui tu. Malware si virusii ii iei dand click pe reclame ciudate sau instaland pachete necunoscute. Simplul browsing pe internet nu afecteaza
Nu da niciodata click pe ceva primit si nu stii de la cine e sau site-ul e dubios, nu incerca sa piratezi jocuri sau moduri de jocuri sau aplicatii de pe siteuri ciudate

| Motherlode a răspuns:

Nu se viruseaza mai repede decat alte telefoane. Ai grija doar pe ce site-uri intrii sau ce iti instalezi pe el, acolo sunt virușii.

| IMaster a răspuns:

Telefoanele Samsung nu sunt mai expuse decât alte telefoane la viruși sau alte tipuri de malware. Toate dispozitivele care sunt conectate la internet pot fi expuse la malware, indiferent de brand sau sistemul de operare pe care îl folosesc.

Cu toate acestea, este important să luați măsuri pentru a proteja telefonul dvs. Samsung de malware, indiferent de brand sau sistemul de operare. Sistemul de operare Android este unul dintre cele mai populare sisteme de operare pentru telefoane mobile și poate fi expus la malware, așa cum poate fi orice alt sistem de operare.

Pentru a proteja telefonul dvs. Samsung de malware, puteți face următoarele lucruri:

Instalați un aplicație antivirus de încredere și asigurați-vă că este setată pentru a face scanări periodice ale telefonului dvs.
Nu descărcați aplicații de la surse necunoscute sau nefiabile. Descărcați aplicațiile numai din magazinul oficial al Google Play sau din magazinul oficial al Samsung.
Nu deschideți e-mailuri sau atașamente de la expeditori necunoscuți sau suspecti.
Instalați actualizările de securitate când sunt disponibile. Acestea pot ajuta la protejarea telefonului dvs. de vulnerabilități cunoscute.
Activati opțiunea de securitate "Verificarea integrității aplicațiilor" din setările telefonului dvs. Aceasta va verifica aplicațiile descărcate pentru a vă asigura că nu conțin malware.
Dacă luați aceste măsuri de precauție, puteți proteja telefonul dvs. Samsung de malware și viruși.