| Alx43 a întrebat:

Bună ziua tocmai mi-am cumparat o noua baterie pentru un telefon Samsung galaxi s4, am lasat-o maxim 4 ore la incarcat si cand am aprins telefonul de la 100% a ajuns la 95 % fara sa activez macar datele este normal?

Răspuns Câştigător
| Bodiu_Antonia_1998 a răspuns:

Nu e normal, bateria este de vina in acest caz

7 răspunsuri:
| Bodiu_Antonia_1998 a răspuns:

Nu e normal, bateria e de vina

Bula
| Bula a răspuns:

Da, e normal.
Din fabrica, bateriile vin gata incarcate. Cand le montam, intai trebuie descarcate complet (pana la stingerea telefonului, dupa care incarcam telefonul pana la 100% si inca cca. 10-15% din timpul de incarcare.
Il folosim pana ce se descarca la 10%. Din acest moment totdeauna incarcam complet si lasam sa se descarce pana la 10-20%.
Este recomandabil sa incarcam si descarcam telefonul la curent mic (10-20% din capacitatea bateriei), atunci bateria va tine mult. Incarcare rapida sa facem doar daca suntem inghesuiti de timp.

| Alx43 explică:

Eu nu l-am mai lasat la descarcat asa cum ati spus, cand s-a dus bateria la 60% l-am pus iar si tot asa in seara asta o sa îl tin in priza dauneaza cu ceva

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Nu trebuia sa o pui la incarcat de cum ai cumpărat o, de ce ai facut asa numai tu stii sau nu stii, deci in prezent tehnologia zilelor noastre a ajuns departe o baterie nu mai trebuie formatata cum era pe timpuri la telefoanele vechi cu butoane din anii 96-2000, acum folosesti bateria pana ajunge la 20 % si il incarci maxim pana la 80 la sută%, incarcind des bateria îi prelungesti viata si o sa te țina ani buni, faptul ca de la 100% a ajuns la 95% se datoreaza telefonului nu bateriei, telefonul maninca curent, aplicatiile de pe el consumă wirlesul deschis apelurile pe telefon convorbirile si mesajele pe whatsap nilelul de luminozitate a ecranului telefonului acestea conduc clar la descarcarea bateriei, fapt pentru care i ti va trebuii in viitor un incarcator extern asa numita baterie externă, cu aia o sa ai mereu baterie 100% la telefon, deci acum incarca l intr e 20 si 80% rareori il poti lasa pină la 100% cam odata pe lună.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alx43):

Da, nu il tine ai destula baterie 60 la sută e suficientă.

| Alx43 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc pentru sfat

| roxanadrl a răspuns:

Buna! eu mi-am schimbat bateria de curand, am cumparat-o de pe inowgsm.ro si mi-au dat garantie 12 luni pentru ea. Iti las link poate te ajuta. https://www. inowgsm.ro/baterie-telefon/1999-baterie-acumulator-originala-Samsung-galaxy-s4-iv-i9500-nfc-b600be-331.html