| Oproo a întrebat:

Care este codul pin de la cartela cosmote. Acel cod pe care il are cartela cand o cumperi din magazin? Dau funda!

Ps: Nu mai am absolut nimic de la ea...doar cartela straight face

Răspuns Câştigător
| cockye a răspuns:

Am blocat cartela si am nevoie de codul Puk.Cum il pot afla?

1. Prin tastarea codului *100# si urmand instructiunile afisate pe display-ul telefonului dumneavoastra;
2. Prin apelarea de pe orice numar de telefon de cartela preplatita COSMOTE a Serviciului de Relatii cu Clientii disponibil la numarul de telefon gratuit 1234, accesand tastele: 1 ("Pentru limba romana"), 1 ("Pentru credit, extraoptiuni si alte informatii despre contul tau"), 5 ("Pentru a afla codul PUK");
3. Prin accesarea portalului WebCare care va furnizeaza informatii despre contul dumneavoastra pe pagina dedicata; http://webcare.cosmote.ro, tab-ul "Ajutor", "PUK".
Pentru modelele de telefoane Sagem sau Motorola, pentru introducerea codului PUK va rugam sa tastati pe telefon urmatoarea secventa:
**05*PUK1*NOU PIN*REPETARE NOU PIN#
Dupa ce afli codu puk iti poti pune tu un cod pin. Bafta;) Funda?

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pinul nu il poti afla daca nu mai ai pachetul care a venit cu cartela. Poti incerca sa bagi de 3 ori pinul gresit pentru a ti se solicita codul PUK.
Ca sa afli codul PUK si sa deblochezi cartela trebuie sa suni la *100# si sa urmezi instructiunile sau sa suni la Relatii cu Clientii la 1234.

Alte răspunsuri