| Doyouloveme44 a întrebat:

Câte ore are voie un om să stea pe telefon?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

24 din 24. Însă să nu se mire mai apoi daca are probleme de sănătate, relaționale, sau de alt gen, care pot apărea de pe urma folosirii telefonului non-stop.
Eu cred că nu așa trebuie privite lucrurile, ai voie - n-ai voie. Asta e gîndire copilărească. Orice om trebuie să știe să își asume responsabilitatea folosirii unui lucru. Ai voie, dar e bine ce faci? Lucrurile în sine nu sunt rele, rău e cel mai adesea modul în care noi le folosim. Cît ai voie la telefon? Tu trebuie să știi cel mai bine, dar nu prin prisma a ce obții de la el, cît din prisma întregii tale vieți, cum afectează jobul/școala, relațiile, somnul, mincatul, și toate celelalte chestii din viața ta. Odată am auzit o știre despre un tinar ce a murit că a stat 72 de ore la calculator uitind sa mănânce și să doarmă. Desigur că e un caz extrem, dar daca sari doar peste o masa din cauza telefonului, ai o problema, insesizabila poate acum, dar cu capacitatea de a-ți da viața peste cap mai tirziu, și știi de ce?, pentru că odată ce ai pierdut o masa din cauza lui, o vei pierde și pe a doua, și va fi mult mai ușor a doua oară. Lucrurile care ne plac au tendința de a ne lega, de a ne face dependenți de ele, și totul incepe de la un mic dezechilibru, de la a face ce nu trebuie, lasind ce trebuie in favoarea acelui lucru.

16 răspunsuri:
| HeeVTM a răspuns:

Cate vrea el. Nimeni nu ii interzice.

| cfrtobias a răspuns:

2-3 ore sa iti tina bateria laughing asa din cand in cand doar cand e necesar

| Algo098 a răspuns:

Depinde de cat il lasa mama lui happy

| Bruno92 a răspuns:

Folosirea excesivă pe telefon duce la izolare sociala și în cele din urmă depresie și anxietate + probleme serioase la ochi.

| Aleeeeee255555 a răspuns:

El decide asta.Dar prea mult timp poate avea efecte neplacute...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pana cand isi rezolva treaba, ori se satura.

| LPCTSTR a răspuns:

Nelimitat, nimeni nu ii impune cat sa stea si cat nu, tu te referi la recomandari: cat ore este recomandat sa folosesti telefonul pe zi, iar raspunsul este 2-4.

| Jokers666 a răspuns:

Pana ii bubuiesc ochi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa stai si 24 din 24, dar evident nu este sanatos.
Ideal este sa stai cat mai putin posibil, si sa nu iei la rand toate jocurile si site-urile intr-o singura zi, pentru ca trece toata ziua pe langa tine si nu faci nimic productiv. Cred ca o ora dimineata si inca una seara sunt suficiente.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Algo098):

Gresit. Sunt persoane care nu mai au mama, doar nevasta.laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cat mai putin, doar pana rezolvi ce ai de rezolvat, intr-un mod scurt, concis si precis.

| OdobasianCelestin a răspuns:

Cat vrea scula lui

| gabicoo a răspuns:

Nu mai mult de 24 ore pe zi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandabil ar fi 3 ore, ca să ţine şi bateria mai mult timp, să nu afecteze ochii şi să nu creeze dependenţă.

| JicaContra a răspuns:

Daca nu e la inchisoare atunci 25 de ore pe zi, daca il tin bojocii
asta e pentru ca ai spus "om", nu copil, un om are voie sa faca, ce vrea atat timp cat nu e ilegal

| Sofer a răspuns:

Cat mai puțin pentru sănătatea ochiilor.