| JustAnAnonimBoi a întrebat:

Ce riscuri am daca imi rootez telefonul? Voiam sa imi pun o aplicatie pentru telefoane rootate dar dupa am vazut ca pot sa fara sa imi rootez telefonul, dar totusi imi cere sa imi deblochez telefonul, e un risc in asta?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Acum 14 ore | Cesamafac111 a răspuns:
Daca iti rootezi telefonul inseamna ca o sa ai acces deplin la el si o sa pierzi garantia telefonului

FALS CU SPUME!

NU MAI RASPANDITI MINCIUNI DACA NU STITI CE E AIA

oriunde in afara de UE se pierde garantia telefonului, iar toti producatorii (si vanzatorii) urla sus si tare ca pierzi ganantia

DAR NU IN UE, in UE exista o lege ABSOLUT EXPLICITA care spune ca nici o modificare software nu invalideaza garantia unui produs... PUNCT

deci, vanzatorul te lasa fara garantie d'aia, du-te la protectia consumatorului si chiar la politie!

si ca sa raspund la intrebare:
Android-ul e bazat pe Linux
Linux are un cont de administrare care poate sa faca ORICE numit root, la care pe Android nu ai acces
odata ce obtii acces la el, poti sa faci orice, sa modifici sistemul intim si asa mai departe

unele aplicatii nu merg fara root, cel mai dur exemplu e ca sunt aplicatii care ar putea dezinstala aplicatii de sistem sau declarate abuziv de catre producator ca aplicatii de sistem ca a venit telefonul pre-instalat cu ele, si sunt foarte multe, chiar unele care stau pornite tot timpul si mananca procesor si memorie chiar daca nu le-ai pornit niciodata

totusi, care sunt riscurile, poti sa stergi lucruri fara de care telefonul nu poate functiona, poti sa fi infectat in "core" si sa nu mai scapi nici daca resoftezi telefonul (au fost virusi care asta faceau root-au telefonul si apoi nu mai scapai decat daca schimbai placa de baza a telefonului)
poti sa instalezi o aplicatie care apoi sa iti bage reclame si dupa ce o dezinstalezi, etc... in orice caz securiatea e mult mai slaba pentru ca root nu poate functiona cu knox, asa ca il sterge

morala: daca nu ai nevoie absolut explicita si FOARTE MARE sa rootezi telefonul, mai bine nu o faci!

12 răspunsuri:
| NoahKaan a răspuns:

Daca iti rootezi telefonul inseamna ca o sa ai acces deplin la el si o sa pierzi garantia telefonului

| gabicoo a răspuns:

Pierzi garanția.
Rooteaza-l după ce iese din garanție. Eu am făcut-o și am ajuns să repar telefonul pe banii mei.
Nu merită!

| Bizon95 a răspuns (pentru gabicoo):

Fals

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bizon95):

Foarte bine punctatwinking

Din pacate in RO toti producatorii se pisa pe tine daca le spui de root.

Iar legat de Linux ai prefecta dreptate.Practic tu fara sa flash-uiesti magisk SuperSU sau ce or mai fi nu ai acces la comanda

Este ca si cum ai spune ca un laptop nu mai poate fi dus in garantie daca ai scris su in terminal laughing

| Bogdan70001 a răspuns:

Singurele riscuri sunt in procesul in sine.

Dupa root, nu mai exista niciun risc

Bine....acum ce modifici tu este treaba ta, daca modifici fisiere importante si bagi telefonul in bootloop este vina ta, dar root-ul pe un telefon nu afeccteaza cu nimic

| Bizon95 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Exact!winking

da, am uitat, si ai dreptate
si procesul in sine e periculos pentru ca trebuie sa faci o procedura foarte asemanatoare cu resoftarea telefonului, putine telefoane pot fi root-ate altfel

iar dupa root-are trebuie sa fii foarte atent cu ce faci si ce nu faci (cum spuneam mai sus)

o alta nota e faptul, CATEGORIC, ca insusi cel google nu ignora cu adevarat benefiicile root-ului, din cauza ca sunt aplicatii care functioneaza partial cu root-are (greenify) si altele care nu functioneaza fara root-are (webkey) dar care sunt binemercic pe google play (deci sunt "binecuvantate" de google ca fiind NEPERICULOASE)

| JustAnAnonimBoi explică (pentru Bogdan70001):

Mersi mult

| JustAnAnonimBoi explică (pentru Bizon95):

Si daca doar imi deblochez bootloader-ul am riscuri? (Apropo rulez MIUI)

| Bizon95 a răspuns (pentru JustAnAnonimBoi):

Exact ala e cel mai periculos punct, restul (ca poti sa iei un virus/aplicatie naspa) e doar risc si daca ai grija nu patesti nimic, insa partea de bootloader poate sa duca la brick phone, chiar daca zic unii ca brick phone nu mai exista, eu personal as sufla in iaurt pana in panzele albe... si am facut asa ceva de vreo 2-3 ori (am instalat LineageOS) si am verificat de 5 ori inainte de a da orice comanda.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru JustAnAnonimBoi):

Oooo ai Xiaomi laughing)

Pana acum am deblocat si flash-uit 4 modele de telefoane Xiaomi

In ciuda a ceea ce a zis Bizon la telefoanele Xiaomi nu exista niciun risc in a debloca bootloader-ul.Da la alte brand-uri este un oarecare risc, DAR XIAOMI iti pune la dispozitie un program special care nu are cum sa dea gres

Doar ca Xiaomi, din motive de securitate, (vei fi anuntat si in programul de deblocare) iti va sterge toate datele dupa deblocare

| JustAnAnonimBoi explică (pentru Bizon95):

Mersi mult de ajutor!

| JustAnAnonimBoi explică (pentru Bogdan70001):

Interesant, mersi mult!