| misuzzz a întrebat:

Cum pot sa mut aplicatiile de pe cardul de memori intern pe cel extern la telefonul Orange Nivo?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acest model de telefon are Android 4.1.2. Jelly Bean - vezi specificaţiile tehnice la linkul :
https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/orange-nivo

La acest Android NU se pot muta aplicaţiile din Meniu!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Poti urma sfaturile lui "bursuc001".

Cu prietenie,
Orange Helper

| DyaNa1337 a răspuns:

Settings - app manager (sau applications) - alegi aplicatia - move to sd card
PS: daca nu ai optiunea respectiva (daca ai jelly bean) atunci intra pe google play (android market) si downloadeaza app2sd

| rikimaru95 a răspuns:

Settings -> app manager -> alegi aplicatia -> move to sd card... Vezi ca nu toate programele merg transferate. Unele sunt facute special pentru memoria telefonului.

| Glodeanu_Mihaela_1975 a răspuns:

Nu inteleg de loc.mai explica-mi.o data bursuc te rogg si eu tot Orange Nivo am...

| Glodeanu_Mihaela_1975 a răspuns:

Bursuc explica-mi din nou te rog!