| Torinos a întrebat:

Cum stric un telefon astfel încât sa nu poată fi reparat la garanție și să-mi dea banii înapoi? Mi-am luat un iPhone 7 anul trecut și am doar probleme cu el. Oare pot sa îl bag in congelator și după sa îl pun pe calorifer? laughing))

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ii faci o baie cu apa, nu cred ca mai e bun de ceva.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Il bagi in tigaie laughing)

| sierra1 a răspuns:

Vinde-l

| azeze a răspuns:

Pai chiar nu stiu, dar ca sa nu faci o prostie si sa te incurci mai mult cei de la Apple zic asa :"iPhone 7 și iPhone 7 Plus au clasificarea IP67 conform standardului IEC 60529 (adâncime maximă de 1 metru timp de până la 30 de minute). Rezistența la stropire, apă și praf nu este permanentă, putând scădea ca urmare a uzurii normale. Defecțiunile provocate de lichide nu sunt acoperite de garanție, însă este posibil să aveți drepturi în temeiul legii protecției consumatorului. "

| NLS a răspuns:

E foarte usor sa strici un telefon astfel incat sa nu poate fi reparat.
Ideea e ca nu primesti banii inapoi daca nu pare ca s-a stricat de la sine.
Iar baie zdravana, incalzit-racit extrem nu sunt solutiile ideale, pentru ca lasa urme pe PCB sau pe alte componente interne.

Eu l-as trimite in garantie de mai multe ori, pana se satura.

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca il pui in apa, si apa reuseste sa ajunga in telefon, si se strica, nu mai e acoperit de garantie, pentru ca a fost udat (in interiorul telefonului sunt niste "senzori" care isi schimba culoarea atunci cand intra in contact cu apa).
Daca il pui in congelator si apoi in calorifer, iarasi, cel mai probabil nu o sa mai fie valabila garantia.
Dupa mine, cea mai buna varianta ar fi sa strici ceva software. Avand in vedere ca are iOS si e facut sa fie cat mai greu de stricat, sansele scad considerabil.
Ce probleme asa mari ai cu el? De obicei iPhone-urile merg fara probleme pentru ani buni.

| JicaContra a răspuns (pentru DoctorWh0):

Pana la partea de "software" te-am crezut
dupa aia BATI CAMPII... TOTAL SI ABSOLUT
iOS NU e Android, un device iOS NU POATE FI STRICAT SOFTWARE...
P U N C T
pe Android mai poti strica boot loaderul care apoi e irecuperabil, cica

pe iOS in schimb, cu o combinatie de butoane, si cu USB infipt in iTunes, PORNESTE ORICE AR FI
**********ORICE AR FI*************
dupa care ii faci recovery, si resofteaza tot device-ul la ultima versiune de iOS pe care o suporta

AM FACUT ASTA PERSONAL de vreo 10-15 ori, pentru ca m-am jucat de-a jailbreak, si uneori am stricat device-ul... SOFTWARE
dupa aia l-am recuperat si am luat-o de la inceput

IOS NU POATE FI PHOOTOT SOFTWARE
P U N C T

PS stiam asta INAINTE de a ma juca de-a JB, de la cineva care lucreaza la un boutique GSM si NUMAI CU DINASTEA SE OCUPA!

| JicaContra a răspuns:

Raspunsul corect:
NEWSFLASH
Apple va schimba orice device defect atat timp cat e in garantie
NU TREBUIE SA IL REPARE!
deci imi pare rau, NU AI NICI O SANSA, NU cu Apple

| mgtow a răspuns:

Il bagi in apa sau torni cola pe el dupa il lasi la uscat bine

| DoctorWh0 a răspuns (pentru JicaContra):

Nu conteaza daca e iOS sau Android.
Cineva cu destule cunostinte in domeniu poate gasi metode de a strica orice dispozitiv electronic.
Avand in vedere ca omul a intrebat cum sa scape de un iPhone, presupun ca nu prea are el mari cunostinte.
Am si precizat acolo ca sansele scad considerabil.

| johnnny123 a răspuns:

Daca vrei sa vezi cum este sa ramai si cu telefonul stricat si fara bani, poti sa incerci.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca ăia sunt chiar asa de prosti ca sa nu-si dea seama? Nu esti nici primul nici ultimul care umbla cu tertipuri de genul ăsta. Ai sa ramai si fara telefon dar si fara bani.

| danutzu96 a răspuns (pentru JicaContra):

Vezi ca si bootloader-ul la Android se poate rescrie cu tool-ul potrivit. Ca nu au baietasii de cartier sculele alea, asta e alta poveste...