| MihaiPavel21 a întrebat:

De ce când mă duc în oraș și îmi activez datele mobile la telefon, internetul îmi merge foarte rapid și îmi arată 4G viteza...Dar în sat la mine când stau pe telefon și îmi activez datele mobile nu îmi arată nici măcar 3G nu prind și pagina se încarcă foarte foarte lent, uneori nici nu se încarcă...Ce pot să fac?

P. S. Menționez că sunt în rețeaua Vodafone și am un Huawei P8 Lite!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să te muți la oraș. Vezi că nu e peste tot acoperire 4G! Iar acolo unde semnalul GSM e slab, sunt (relativ) multe telefoane care accesează aceeași celulă, viteza de transfer a datelor scade dramatic. Așadar, ar fi bine să verifici poate altă rețea de telefonie mobilă oferă un semnal mai bun în acea zonă.

| Zozohun a răspuns:

Pai în primul rând contează și zona. Sunt multe sate/autostrăzi etc. care nu au acoperire de 3G-4G. Sau dacă au sunt foarte slabe.
În al doilea rand telefonul este destul de vechi, în sensul ca modulul de rețea nu este cel mai recent și de aceea nu prinzi toate rețele din zonă iar viteza este una nefavorabila.

| BunaZiuaMerio a răspuns:

E semnalul mic sau chiar deloc.

| flixbuster a răspuns:

Daca nu ai acoperire buna pe Vodafone nu prea ai nimic de facut. Eventual schimbi firma de telefonie cu una cu acoperire buna unde stai tu.

Asa ar mai fi varianta de internet fix si router wireless dar costa in plus.

| darrio2007 a răspuns:

In sat la tine ai semnalul mai slab. Logic.