| TrunkSss a întrebat:

De ce conteaza atat de mult " marca" atunci cand cumperi un telefon?
Adica, telefoanele ce depasesc 1000 ron, ca HTC, Samsung LG, etc, au niste specificatii pe care alte telefoane din China le adaugasera cu foarte mult timp in urma pe telefoanele lor.
Cat ar costa un galaxy s4, daca ar avea o camera frontala de 8 mpx, sa fie si varianta octa core?

8 răspunsuri:
| piratuu a răspuns:

Pai, daca un s4 costa in jur de 2000 lei, si i-ai mai adauga un procesor octa core si camera frontala... Ar costa in jur de 2000-2500 lei. Stiind ca s5 are procesor octa core si costa 2700 lei.

| Laurentizyu a răspuns:

Dupa parerea mea telefoabele de firma nu sunt decat niste telefoane, de multe ori mai proaste ca cele din china.este adevarat ca trebuie sa fi atent ce cumperi din china, dar nu te arunci la no name, iti iei ceva ce exista in magazine, ca ZTE, Lenovo etc, care sunt foarte bune.Iti recomand sa intri de curiozitate pe un site de telefonie chinezeasca sa vezi ce supertelefoane poti lua la pret de 3 ori mai mic decat in Romania.multe mult mai bune! exemplu un s4 de care spui tu poate costa In jur de 500 dolari.Nu stiu cat este pe piata la noi.

| Popescu_Andrei_1998_IuHC a răspuns:

S4 octa-core, cu camera de 13 parca(e ca cea de la s4 simplu), costa tot 2000 ron, il gasesti sub numele gt i 9500

| Aarnold a răspuns:

Salut TrunkSss, iti voi raspunde eu la intrebare.

Telefoanele chinezesti au specifiicatii foarte bune doar din punctul de vedere a unui non-specialist. Telefoanele chinezesti folosesc in general procesoare octa-core, dar cu un chipset atat de slab incat nu se ridica nici macar la standardele unui quad-core puternic, cum ar fi Qualcomm Snapdragon 600 (de pe S4) pe care il folosesc doar firmele consacrate deoarece e scump, dar mult mai bun decat orice octa-mega-hype-core de la MediaTek (MTK). Sa nu mai vorbim de procesorul grafic, care face parte din chipset, si chipsetul fiind puternic, si procesorul grafic e puternic. Pe scurt partea hardware a unui telefon chinezesc, desi arata bine pe hartie, in realitate e foarte slaba, folosind doar componente si materiale ieftine. Sa nu mai vorbim de display, la care foarte putine chinezarii au o protectie (GG3, Scratch Resistant) si majoritatea sunt TFT (oribile.).

Pe partea hardware sper ca te-am lamurit, dar mai este si partea software. Un telefon chinezesc nu va avea NICIODATA suport din partea nimanui. Daca l-ai cumparat cu Android 4.1.2 si are o gramada de buguri, sa fii sanatos, asa ramai, fata de alte firme, gen seria Nexus care urmeaza sa fie inlocuita de Motorola, care primeste update-uri periodic, si se optimizeaza periodic.

Pana si camerele sunt diferite. Poate sa aiba 99mpx atata timp cat lentila, soft-ul, senzorul sunt slabe.

Uite exemple de firme bune: Xiaomi, LG, Samsung (nu ma incanta pe mine), Motorola (in cea mai mare dezvoltare in momentul asta), Nokia (Windows Phone), HTC, OnePlusOne, Asus (telefoane ok), Apple, Huawei si Sony.

| TrunkSss explică (pentru Laurentizyu):

Am avut un Jiayu g5, bun telefonul, culori puternice, suporta orice aplicatie, insa avea semnal doar in zonele urbane.

| TrunkSss explică (pentru Aarnold):

Nu ma refer la replici de doi bani, ma refer la telefoane cu gorilla glass, senzor de cel putin f.2/4, cu rezultate de cel putin 16000 in benchmark.

| Laurentizyu a răspuns (pentru TrunkSss):

Depinde acum, daca este un telefon aparitie noua si are 3g sau 4g nu ar trebui sa aiba probleme.probabil nu avea asa ceva al tau.

| TrunkSss explică (pentru Laurentizyu):

Nu suporta frecventa de 900 mhz.