| ChaosHunt a întrebat:

As vrea si eu sa stiu de ce merita sa dai 1000 de lei de exemplu pe un iPhone 5 (second, pentru ca nu vreau nou), atata timp cat la 1000 de lei iti iei un telefon, tot second, dar cu specificatii de 10 ori mai bune.

Exemplu: iphone 5: 1 gb si dual core, am vazut un telefon second la 1000 de lei cu 2 gb ram si octa core.

Deci intrebarea mea este: Ce dracu de avantaj are iPhone-ul fata de celelalte telefoane? Pt ca specificatiile sunt varza. Pretul lasa de dorit.

Răspuns Câştigător
| notefree a răspuns:

Nimic este doar numele de el acum
Pe vremea cand Steve Jobs traia a revoluționat ideea de smartphone
Exemplu in 2007 cand s-a lansat primul iphone la vremea acea avea cel mai bun si mare display de 3.5 cu o rezoluție de 320 x 480 pixeli care la acea vreme însemna ceva plus era cel mai puternic si rapid la acea vreme.
Au urmat iphone 3g si peste un an 3gs care cate stiu au adus multe chestii software ca de exemplu in magazin appstore
Dupa a venit primul ipad care a prins la lume din cauza displayul-ui mare
Apoi iphone 4 in 2010 care avea aducea atunci niște chestii interesante precum siri si un design frumos cu sticla pe spate
In 2011 steve jobs moare si Tim Cook ajunge ceo Apple si de atunci Apple a ajuns in de la iphone 5 care era un iphone 4 un pic mai mare la iphone 6 care se îndoaie
Acum numele nu ce are

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Are un mar desenat pe el si platesti brandul

| notefree a răspuns:

Rectific ultima propoziție
Acum numele vinde nu ce are cu adevărat

| Celcareajuta a răspuns:

Exact avantajul Mercedesului fata de celelalte masini.

Software-ul de pe iPhone face asa incat telefonul sa se miste net superior prostiilor chinezesti de care povestesti tu cu 1000 de lei 2gb de ram. Ia vezi pe net cati gasesti care isi schimba S5 cu Iphone 6 s.a.m.d. Specificatiile nu sunt totul happy la ce iti trebuie octa-core daca o sa ai lag in galeria de poze? (si da, agatarea aia de 0, 3 secunde-eu nu o sufar).

Cel mai corect poate sa vorbeasca cineva care a avut ambele platforme high-end, nu cine s-a jucat cu iPhone 4 si apoi a pus mana pe Samsung S6