| CosminTheWin a întrebat:

Deci,am un SmartPhone Samsung Galaxy Duos,este un telefon destul de performant, doar ca are pe el memorie pentru aplicatie vreo 30MB si vreau sa imi instalez alte jocuri,dar nu am destul spatiu, am bagat un card de memorie de 4GB dar nu stiu cum sa dau ca jocurile sa fie salvate pe el...

Răspuns Câştigător
| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Salut stefan. unele jocuri/aplicatii se instaleaza automat pe card dar problema este ca cele mai multe dintr-e ele se instaleaza pe memoria telefonului ceea ce te enerveaza bun singura solutie e sa iti rootezi telefonul sa descarci aplicatia de pe market link2sd care te ajuta sa muti aplicatiile/jocurile de pe memoria telefonului pe cea a cardului acum problema ta ar fi rezolvata doar ca presupun ca intervine alta problema si anume cum rootezi un telefon mai exact samsungul tau eu te sfatuiesc in felul urmator daca ai vreo cunostinta ceva care se pricepe bine la telefoane in general la software telefoane ca despre asta vorbim roaga-l sa te ajute sau ai putea sa urmaresti ceva tutoriale pe youtube http://www.youtube.com/......p?/results daca reusesti sa rezolvi cu asta restul e simplu. o sa fie greu dar intr-un final o sa merite efortul;) bafta

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns (pentru BADBUNNYaruncacubanii):

Mi-ai luat vorba din gura laughing
app2sd sau link2sd
app2sd poate muta unele aplicatii
legat de "legarea" cardului de cel intern prin link2sd mai e o varianta pe undeva pe xdaforums

| soraGrime a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi tu sa rootezi telefonul, daca stii ca nu prea te pricepi; exista si anumite riscuri. Daca faci alegerea asta, du-te la un service de telefoane sau macar la cineva care pricepe.

| CosminTheWin explică (pentru soraGrime):

L-am rotat deja in 15minhappy