| Sebaseba33 a întrebat:

Doresc sa imi cumpar un nou smartphone Lg si as vrea sa stiu mai pe scurt pentru ce este fiecare senzor : Senzor de lumina ambientala(stiu ce face ), Senzor de proximitate(stiu ce face), Accelerometru, Busola Giroscop, Barometer, Hall Sensor

1 răspuns:
| Transformice1 a răspuns:

Fiecare telefon prezinta aproape aceeasi senzori, mereu ii folosesti fara sa iti dai seama. Busola ajuta pentru navigarea pe Google Maps sau orice program de Harti pe care il ai preinstalat pe telefon.
Accelerometru-- care stie exact cand trebuie sa roteasca imaginea ecranului.
Giroscop - Functionarea giroscopului se bazeaza pe conservarea impulsului unghiular; un corp care se roteste in jurul propriei axe tinde sa-si pastreze aceasta axa de rotatie si se va opune unui impuls perturbator cu un altul, de-a lungul unei axe perpendiculare pe axa de rotatie si pe axa impulsului perturbator.
Barometer masoara altitudinea la care esti.
Hall Sensor sincer nu sunt sigur dar din cate am inteles e ceva legat ce ''sanatatea'' telefonului in sine. Sper ca am fost de ajutor!