| edy2009 a întrebat:

Hallo! Am un Samsung galaxy Nexus si i-am pus un model si acuma am uitat modelul! Cum pot sa il deblochez? Trebuie neaparat sa merg in oras la vreun service GSM? Si cam cat m-ar costa? DAu FUNDA!

Răspuns Câştigător
bursuc001
12 răspunsuri:
| davidtm a răspuns (pentru bursuc001):

Daca il are blocat cum sa intre in meniu?laughing

| Andrei1099 a răspuns (pentru davidtm):

Uita-te mai jos, sunt si instructiunile care iti trebuie tie.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
După ce greşeşti modelul de câteva ori ai jos două opţiuni: "Apel de urgenţă" şi "Aţi uitat modelul".
Apasă pe a doua, completează acolo cu adresa ta de E-mail şi parola, apoi "Conectare".
Vei primi un mail cu modelul pe care îl ai.
La mine aşa este. Eu am un Samsung Galaxy S III.
Sper să reuşeşti şi tu.
Dacă nu, va trebui să mergi la un magazin specializat Orange, Vodafone sau Cosmote. Costă 50 de lei, ştiu deoarece şi l-a deblocat un amic recent la un magazin Orange.
Pa-pa.

| davidtm a răspuns (pentru bursuc001):

Ia-te dupa omul din video, si o sa-mi multumesti!
http://www.youtube.com/watch?v=Sb61ZDjfYwY

| davidtm a răspuns:

Ce trebuie sa faci:
scoti bateria,sa fie stins telefonul, dupa o introduci la loc(bateria)si dupa apesi buton de volum + si dupa butonul power, ala care aprinzi si stingi telefonul.
si dupa vezi in video
P.S:volum+... buton power trebuie tinute simultan, timp de cateva secunde, funda?

| Andrei1099 a răspuns (pentru davidtm):

Si intri in meniul ala, de unde alegi recovery apoi wipe and data reset si confirmi si apoi dai reboot.

| davidtm a răspuns (pentru Andrei1099):

Am facut hard reset la 3 telefoane, deci nu trebuie sa-mi zici.

| davidtm a răspuns (pentru davidtm):

Nu e asalaughing dai reboot system now si dupa wipe data/factory reset.
chiar acum am intrat sa vad cum e pe galaxy s2-ul meu.

| Andrei1099 a răspuns (pentru davidtm):

Wipe data/factory reset acolo am gresit dar nu intra direct in recovery pe galaxy Nexus, asta e diferenta. si dupa wipe data/factory reset mai trebuie dat un reboot.

| edy2009 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Mi-am deblocat telefonul cu ajutorul tau.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi folosi metoda EXPLICATĂ la punctul 5 de la linkul următor ( pentru a face "factory reset" ) :
http://gsmro.ro/2012/07/02/schimbare-modelparola-pe-android/

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Sau, duci telefonul la un Service.

Toate cele bune.

| Andrei1099 a răspuns (pentru edy2009):

Cu placere!