| Alina09 a întrebat:

Hei! am un Nokia c3 de la Vodafone si nu imi merge internetul nici un fel de la cartela cosmote. am incercat sa mi configurez toate setarile insa in zadar. ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna. Asa e C3, trebuie sa stii sa-l gadilesti ca sa mearga. Trebuie sa faci setarile manuale de la Cosmote, cele standard, pe care le gasesti pe oriunde (setari trafic de date si punct de acces), apoi le setezi ca implicite. Daca ai setarile dar nu le setezi ca implicite, nu-ti merg.Toate astea le faci din Setari-configurari (settings-configurations).

| JustCosmin a răspuns:

Cum sa creezi manual un nou punct de acces daca ai Nokia S40 si Cosmote prepaid cu optiunea Web'n'Walk.

Mergi in Meniu, la Settings>Configuration>Personal Configuration Settings. Apoi dai Options si dai Add New.
Selectezi Web.
Apoi introduci urmatoarele date:
Account Name: Web'n'Walk (sau orice vrei tu cu conditia sa stii ca asta e punctul de acces pentru Web'n'Walk)
Homepage: wap.google.com
User name: lasi gol
Password: lasi gol
Use Preferred Access Point: No
Intri la Access Point Settings, mai jos in aceeasi lista, si introduci urmatoarele date:
Proxy (daca e cazul, dai click si schimbi pe Enable) : Enabled/Activat
Proxy Address:10.252.1.62
Proxy Port: 8080
Data Bearer: Pocket data/GPRS
Apoi te duci la Bearer Settings si introduci urmatoarele date:
Pocket Data Access Point: wnw
Network type: lasi asa cum e adica IPv4
Authentication type: normal

Dupa ce ai facut setarile astea, dai Back, pana ajungi la ecranul cu "Personal Accounts", te duci cu selectia pe noua configuratie, dai Options si apoi Activate.