| itsMeAgain a întrebat:

Hei! Am un telefon Samsung Galaxy Grand Prime si ma deranjeaza foarte tare faptul ca are putina memorie si ma gandeam sa-mi cumpar un card de memorie mai mare (de vreo 16-32) dar nu stiu daca cardurile sunt la fel pentru orice telefon sau daca trebuie un anumit card. Multumesc anticipat, funda! happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca transferi pozele si video-urile care le ai pe telefon pe computerul tau, o sa ai telefonul gol si poti sa-i folosesti memoria la capacitate maxima. din timp in timp, ori muti ce ai acumlat in telefon in computer, ori le stergi, ca sa poti folosii telefonul fara probleme.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Card micro Sd, e cam cat o unghiuta. Gasesti aproape in orice magazin cu electronice, si cel mai sigur e sa intrebi un vanzator! Are si adaptor mai mare, pentru aparate foto!
La vreo 30 de lei, poti gasi de 16 Gb, depinde de marca si de viteza de transfer, care e o cifra mica, intre 4 si 10 de obicei, circumscrisa intr-un cerc micm care este imprimata pe cartonul produsului, si si mai mic si pe card.
Daca nu gasesti cercul imprimat acolo, e o marca mai modesta si sigur are viteza de 4.
Are o forma aproape dreptunghiulara, iar in dreapta - cu contactele in jos - are un mic pinten, care ajuta la fixarea prin impingere, iar resortul din telefon il agata, iar la alta impingere ii da drumul in afara.