| pinksweetloverr a întrebat:

Hei, vreau o pauza de la tehnologie si social media si as vrea să-mi iau un telefon vechi, cu butoane. Problema mea e ca vreau un telefon din acela cu butoane care se trag in sus si in jos/in strânga si dreapta sau un telefon cu butoane multe (de care avea orice adolescent in 2014-2015), cu buton cu fiecare litera si neaparat cu camera si nu stiu cum se numesc si nici nu gasesc nicaieri pe internet. Stiti de unde mi-as putea lua unul?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefoane glisante (dupa cunostintele mele) nu se mai fabrica de peste 10 ani. Asta inseamna ca, chiar daca gasesti asemenea telefon, bateria va tine putin, iar baterie noua de schimb nu prea poti gasi (nici bateriile pentru acele telefoane nu se mai fabrica de mult timp).

Telefoanele cu multe taste au fost de fabricatie Blackberry.
Daca-mi amintesc bine, a fost incercare de telefon cu tastatura complexa si de o alta firma (daca numa insel, atunci Microsoft a mai fabricat o serie mica).

| SharpEagle a răspuns:

Nu stiu de unde poti lua asemenea telefone. Am postat aici doar ca sa-ti spun: bravo, o decizie smart! Social media a devenit mult, mult prea toxica pentru un psihic echilibrat. Nivelul in care fiecare e afectat variaza, pe criterii de varsta, durata de expunere samd. Dar e clar ca cei mai afectati sunt cei tineri, inca neformati, care nu au skill-uri sociale bine puse la punct, experienta de viata cat de cat, capacitatea de a distinge "rigth from wrong", de a "citi" cand cineva minte sau incearca sa manipuleze samd. Cei mai putin afectati sunt probabil cei trecuti de 30 de ani, care au apucat sa se formeze ca oameni trecand printr-o adolescenta "the real thing", cu interactiuni sociale directe, nemijlocite, cu activitati fizice firesti si cotidiene, cu putin zgomot digital.
Deci, go ahead, o sa-ti prinda bine! Cu siguranta te vei regasi mai mult sau mai putin. Sau cel putin vei avea tot timpul sa o faci, vei avea premisele sa te "asezi".

| Allemando a răspuns:

Nu știu de unde ți-ai putea lua, poate de pe OLX, dar știu că telefoanele Blackberry erau acelea. Pe Internet am văzut Blackberry Q10. Succes!

| KR0N5TADT a răspuns:

Este plin pe olx.ro
Recomand un Sony Ericsson sau un Nokia.