| Andraandrada0000 a întrebat:

Heii.
Ar merita sa imi iau telefonul Cubot Rainbow 2?
Puteti sa imi spuneti avantajele si dezavantajele lui? Urgent
Dau funda

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

La pretul lui, cel putin de pe site-ul iHunt e rezonabil.
Ca avantaje. ar fi:
- dualSIM(cu microSIM, dual stand-by)
- Android-ul la ultima versiune, curat(nu e supra-incarcat cu toate prostiile)
- rezolutia buna la diagonala pe care o are
- camera e chiar ok, cea de pe spate e duala 13 MP + 2 MP, si led integrat(blit), inclusiv pe camera de pe fata care e de 5 MP, are autofocus si optiune de blurat fundalul

La fizic sta destul de ok, are ecranul cu margini 2.5 d(putin curbat, deci va fi mai usor de tinut in mana) dar pe spate, carcasa e din plastic si se poate murdari foarte usor. asta se rezolva simplu folosind husa de protectie pe care o primesti cand il cumperi(sau ar trebui). De asemenea e dificil de scos, avand multe cleme(clips-uri).
Slot-urile (locurile) pentru cartela SIM si card (micro SD) sunt in interior, le poti scoate/pune doar dupa ce scoti carcasa din plastic iar bateria este nedetasabila(nu se poate scoate) desi daca ai probleme o poti inlocui foarte usor la un service specializat.
La conectivitate e ok, nu ar fi un dezavantaj neaparat dar e util sa tii cont ca nu are 4G, doar 3G, desi se misca ok la upload-download.
Procesorul, desi decent pentru pretul telefonului, va rula majoritatea aplicatiilor dar nu va fi foarte impresionant la multi-tasking(mai multe aplicatii rulate in fundal) si va avea lag la jocurile si aplicatiile care solicita mult procesorul
Memoria e decenta, dar iti va ramane spatiu din 16 gb memoria de stocare vreo. 9-10 maxim 12 gb, iar ramul de 1 gb va fi doar decent.
Bateria va tine o zi-doua intr-un minim de folosire, 6-12 ore la folosire mai intensa, asa ca nu e chiar grozava.

Per total e un telefon bun, pentru pretul ala si pe langa ce mai e la pretul lui pe piata. e best-buy, isi merita banii.