| Panteraa a întrebat:

Help! De 2-3 luni ma chinui sa scap de abonamentul de la Orange si sa trec numarul pe cartela pre pay. De fiacere data cand sun la ei imi spun ca ma contacteaza inapoi in 5 zile. Bineinteles ca in ultima zi ma contacteaza, dar cand raspund nu vorbeste nimeni, se aude doar o muzica. O singura data i-am prins si am vorbit cu ei si au spus ca il inchid si pastrez numarul, dar nu l-au inchis. Cum pot scapa? Nu stiu ce sa mai fac. Am mers si la Orange shop si m-am certat cu cei de acolo sa faca ceva, dar in afara de faptul ca imi formeaza ei numarul ca sa vorbesc cu cei la Orange nu fac nimic. Mor, m-am saturat de ei. M-as muta in alta retea, dar am numarul asta de foarte mult timp si nu as vrea sa il pierd. Spuneti va rog ce sa fac, in afara sa dau in judecata ca nu am eu bani de asa ceva laughing

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Le faci urat si ii ameninti cu protectia consumatorului. Daca nu iti anuleaza contractul le trimiti toate autoritatile posibile pe cal. Cauta intre timp si nr protectiei consumatorului si intreaba-i de drepturile tale in acest caz. Cum te ai vazut cu nr pe cartela te duci la alta retea de telefonie. Acum este posibil sa iti pastrezi nr cu prefixul operatorului tau chiar daca schimbi operatorul. Adica iti vei pastra nr integral
Succes

| justjohn a răspuns:

asa am patit si eu! trebuie sa mergi la GSM si sa iti faci o cerere dupa ce ai facut trebuie sa suni la ei si sa zici ca vrei sa iti inchizi abonamentu, o sa faca ei figuri mi-au inchis de 4 5 ori dupa care dai si tu de unu mai de treaba care iti aproba cererea si atat. vezi ca este si departamentul de rezilieri, daca astia care raspund apel de la relatii cu clientii nu vor sa inchida cere sa iti transfere apelu la rezilieri, good luck happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU este singura situaţie de acest gen - vezi linkul :
http://www.dollo.ro/2011/05/orange-nu-schimba-abonamente-in-cartele/

Vezi şi un răspuns OFICIAL :

"OrangeHelper a răspuns:
Salut,
Trecerea pe cartela prepay presupune, inainte de toate, incetarea contractului de abonament. Daca perioada a expirat, atunci ne poti trimite o cerere la numarul de fax 021 203 34 cu un preaviz de minimum 30 de zile inainte de data la care expira perioada contractuala, in care sa mentionezi ca doresti pastrarea numarului pe cartela Prepay Imediat ce primim cererea, te contactam pentru detalii.
O zi buna,
Orange Helpers " - SURSA :
http://www.tpu.ro/......ange-shop/

Ar fi TREBUIT să depui o Cerere SCRISĂ şi înregistrată ( sau depusă prin poştă, cu Confirmare de primire ), cu MINIM 30 de zile ÎNAINTE de expirarea perioadei Contractuale - Cerere în care să soliciţi tranziţia pe cartelă prepay!
Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul anterior...

Oricum, cei de la Orange NU sunt obligaţi să-ţi lase numărul :(

Toate cele bune.