| Eu278291 a întrebat:

as vrea sa îmi cumpăr un nou telefon insa nu stiu ce sa aleg dintre iphone si Samsung. Având in vedere raportul preț/ calitate, ce spuneti ca merita sa-mi iau? Dacă se poate sa va sustineti parerea cu câteva scurte argumente, ar fi perfect, pentru a-mi putea crea o idee. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți bani vrei să "toci"?

| lussa a răspuns:

Nu am avut niciodată un iPhone, am ales întotdeauna Samsung, dar îți pot povesti puțin din experiența apropiaților mei. La iPhone stim cu toții că prețurile sunt mari, pe când poți găsi un Samsung cu un raport preț/calitate foarte bun. La iPhone bateria ține ceva mai puțin, dar camerele, de obicei, sunt mai performante. Mă deranjează de altfel că au un ecran cu o diagonală micuță majoritatea, dar asta ține de gusturile personale. La reparat, iPhone-ul te va costa mult mai mult, iar accesorii precum încărcător sau căști vor fi, de asemenea, mai scumpe. Dacă dispui de un buget mai mic, cu siguranță alegerea potrivită e Samsung. Nu știu să îți zic foarte multe despre detalii tehnice, nu le-am studiat.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand cu toata increderea Samsung-ul!
Are aceleasi functii ca si iphone-ul, dar costa mult mai putin.
In plus, Samsung-ul are camere foto cu lentile Leica, care sunt cele mai tari din industria lentilelor.

| RoCkKiD a răspuns:

Zi ce vrei sa faci cu el, cat vrei sa-l tii, ce te intereseaza la el etc ca altfel nu poatesa-ti recomande nimeni nimic. E clar ca n-ai idee si doar vrei unul sa arate bine.

| Ineys a răspuns:

Samsung deoarece e mai versatil si gasesti ceva decent la un pret bun. La iPhone pana si modelel de acum 4 ani costa 2000 de lei. Cu 2000 de lei iti iei un Android de top.
iPhone-ul functioneaza foarte bine in "ecosistemul" Apple: impreuna cu un iMac/Macbook, Apple watch, etc etc. Daca vrei sa conectezi un iPhone la Windows trebuie sa descarci nu stiu ce iTunes bla bla. La Android simplu: bagi cablu in PC si aia e, se comporta ca un stick.
iPhone nu detine card SD, lucru ce poate fi foarte problematic in special daca iti iei un iPhone cu capacitate de stocare mica ( ceea ce probabil vei face daca mergi pe iPhone pentru ca pretul creste foarte mult daca vrei stocare mai mare si nu se justifica deloc ).

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9536&idPhone2=8065

Sunt apropiate la pret acum. Ca sa vezi diferenta de bani si specifciatii. Poate e si mai ieftin pe altundeva, dar tot e o caruta de bani nejustificata.

https://www.emag.ro/......DWM7QLBBM/

https://www.emag.ro/......D57VF2BBM/

| Eu278291 explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru Eu278291):

Un A71 impacă și capra si varza și portmoneul și orgoliul

https://www.cel.ro/......wPTcvNw-l/