| itsjustme5689976554 a întrebat:

Salut! Am nevoie de o parere. As vrea sa trec de la un Samsung a50 la un iphone, mai exact x, xr, xs sau 11. Nu stiu ce sa aleg avand in vedere raportul calitate pret. Mi-as dori un telefon caruia sa-i tina bateria, sa fie rezistent la socuri, sa il pot folosi pe o perioada de cel putin 2 ani si un spatiu de stocare decent. Ce imi recomandati dintre modelele de mai sus? Orice alte pareri sunt binevenite, multumesc!

Răspuns Câştigător
| raress03 a răspuns:

Salut! Dintre toate cele precizate mai sus, iPhone X și Xs au ecranul OLED, dar nu este o variantă așa bună pentru următorii ani, deoarece deja a trecut destul de mult timp de la lansare, iar bateria lor nu mai ține așa de mult. iPhone Xr si iPhone 11 au ecranul LCD (care este mai slab decât OLED), dar totuși ar fi o variantă mai bună iPhone-ul 11.
Eu personal am iPhone 11 de 2 ani, dar curând vreau să-l schimb din cauza ecranului care este slab pentru mine. Bateria ține destul de mult (depinde și modul în care îl folosești).
Ți-aș sugera să mai adaugi câțiva bănuți și să alegi un iPhone 12, care este mai recent lansat, are ecranul mai bun, dar și bateria + alte caracteristici mai bune. Spațiul de stocare îl poți mări prin abonamentul iCloud, dar depinde și de cât ai tu nevoie. Oricum, trecerea de la Samsung A50 la iPhone o să fie una destul de mare, deci o să fii mulțumit de telefon. Mai poți aștepta un pic până vine perioada reducerilor de black friday și îl poți lua la un preț și mai accesibil.
În concluzie, dacă vrei un ecran calitativ, o baterie bună și un design frumos (plus alte chestii bune), mergi pe iPhone 12 care sigur va merge bine ani buni + că va primi și actualizări de iOS.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Nu. Daca tot vrei te orientezi la 12

| literallythesamebruh a răspuns:

IPhone 11 este ok ca telefon, doar că rezoluția ecranului este cam slabă și dacă este "forțat" sănătatea bateriei se duce semnificativ. Eu îți recomand IPhone 11 Pro/Pro Max dacă se încadrează în bugetul tău. Este mult mai bun și are o baterie care "duce".

| MihaiSpeedster a răspuns:

IPhone 11. Nu o sa ai slot de SD card ca la telefoanele Android, deci memoria e fixa. Trebuie sa manageriezi cu atentie spatiul, mai ales daca iti place sa faci multe pose si filmulete

| Bobbye a răspuns:

Sfatul meu e sa ramai tot pe android. La banii de iPhone 11 iti iei un S21/S21+ si iesi mult mai castigat.