| SilentRain a întrebat:

Mi-am pierdut cartela de telefon, pot oare sa imi recuperez numărul?

13 răspunsuri:
| BlackLight1987 a răspuns:

Da. Mergi la operatorul de telefonie mobilă.

| danbnz a răspuns:

Daca esti pe abonament anunti furnizorul si-ti da alta.
Daca e cartela prepay... adio numar.

Completare de ultima ora: am verificat la toti operatorii si da, poti recupera numarul.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești pe abonament da!

| Andreeush a răspuns:

Da, du-te la Orange sau la cei din rețeaua cartelei și spune-le că ai pierdut cartela. Ei o să îți facă o cartelă nouă cu același număr.

| David61916 a răspuns:

Nu poti.

| Costin1900 a răspuns:

Daca ai abonament iti poti recupera numarul daca mergi la Orange s-au pe ce retea esti si iti va face o alta cartela cu acelasi numar de telefon

| EMKing a răspuns:

Da, mergi la operatorul de care aparține cartela, spune-i că ai pierdut-o și îți v-a da alta cartela cu același număr.

| RAY a răspuns:

Mergi la operatorul tau de telefonie, aia te vor intreba niste chesti si iti vor da o noua cartela, simplu, du-te si cu buletinul, chestii gen =cand ti-ai reincarnat cartela ultima oara, de cand o ai etc

| dannyel86 a răspuns:

Mergi la reprezentanta operatorului de telefonie mobila. Nu incerca sa-ti recuperezi numarul la un partener de-al operatorului, pentru ca te vor convinge ca numai daca iti faci abonament poti pastra numarul (total fals! mie nu mi s-a intamplat). Unii operatori iti dau un nou sim cu numarul tau in mod gratuit, daca timp de 2 ani nu ai mai schimbat-o.
Vor dori sa verifice daca numarul chiar iti apartine, asa ca ai face bine sa stii 2 numere din agenda, ce oferta activa ai avut in ultima luna si cat credit disponibil ai pe telefon.

| Andreeush a răspuns (pentru danbnz):

Nu-i adevărat. Mie mi s-a furat o dată un telefon și nu aveam cartela la abonament ci era prepay. M-am dus la Orange și mi-au dat o cartelă cu același număr care l-am avut.

| danbnz a răspuns (pentru Andreeush):

Ai dreptate, my bad, o sa modific raspunsul.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai abonament, DA
pe cartela nu e numarul, cartela are un cod unic, care se inregistreaza in retea si reteaua il asociaza cu numarul tau, asa ca iti dau alta cartela si o asociaza pe aia cu numarul tau

la prepay in schimb, NU poti fizic sa primesti alta cartela, cel putin pana in momentul asta, ei nu au cum sa verifice daca tu esti proprietarul respectivei cartele (fiind anonimitate)

insa in curand, cica, ca or sa te oblige sa iti dai buletinul la cartela prepay, si atunci cel putin poti sa faci scandal daca nu vor sa iti schimbe cartela (te obliga la buletin, deci se rahatesc pe dreptul tau la intimitate dar dupa aia minimum de decenta e sa iti schimbe cartela pentru ca nu mai pot sa spuna ca nu stiu a cui e cartela)

totusi, in cazul tau, daca aveai prepay, solutia e sa iti faci abonament cu numarul ala... daca iti convine!

| Stangacyu_Vasyle_ a răspuns:

Cum recuperez numărul de telefon