| Maria_Magda_1999 a întrebat:

O parere despre telefonul Alcatel OT-7041D Pop C7?
Fundita

Răspuns Câştigător
| CraiovaAdy a răspuns:

Buna! Acest telefon mi se pare cam prost optimizat pentru un ecran de 5 inch.
1. La un ecran de 5 inch, ar fi trebuit sa aiba cel putin o rezolutie HD (720x1280 pixels) pe cand acesta are doar 480 x 854 pixels (avand o densitate a pixelilor per inch de 196) ceea ce il face sa nu aiba o imagine foarte clara (la o marire a unei poze se vor vedea putin pixelii).
2. Camera de 5 MP mi se pare destul de mica pentru un smartphone de ultima generatie. Bineinteles ca nu doar dimensiunea camerei contribuie la claritatea unei poze, ci si senzorul de care dispune, dar totusi o camera de 5 MP pentru un telefon cu un ecran de 5 inch mi se pare cam mica.
3. Memoria interna de 4 GB este cam mica, avand in vedere ca vine cu Android 4.2. Gandeste-te ca sistemul de operare are aproximativ 3 GB, asta inseamna ca vei avea doar 1 GB disponibil. Drept urmare, te"obliga" sa ii adaugi un card.
4. Memoria Ram de 512 mb mi se pare insuficienta pentru procesorul Quad-core 1.3 GHz. Ar fi fost necesara o memorie Ram de cel putin 1GB. Aceste au fost opiniile mele "contra", bineinteles ca cele "pro" sunt pentru restul componentelor. Daca tie iti place acest telefon, iti recomand sa il cumperi. Tu vei fi posesoarea lui, si este important ca tie sa iti placa, este decizia ta. Sper ca te-am putut ajuta. happy

2 răspunsuri:
| ShadoWCrist a răspuns:

Buna! Este un telefon bunicel, insa nu foarte bun. happy

| Alexandr a răspuns:

Mie personal mi se pare bun..este si rapid! Funda?