| WithoutName123456789 a întrebat:

S10 vs s10e. Merita diferenta de 700 de lei dintre ele?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am mers pe s10E pentru ca e mic, mi-a placut mult

S10 are cu 2gb ram mai mult, conteaza doar te joci jocuri puternice, in rest nu se va vedea vreo diferenta, camera nu e mare diferenta, mica https://www.youtube.com/watch?v=WMsF4tSpjfE
acelasi Android, tot 128 gb, se poate adauga micro sd cpu acelasi gpu acelasi, platesti 700 de ron pentru 2gb ram

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Depinde ce te intereseaza. Diferente majore ce vad eu sunt camera, ecranul, baterie mai mica, 6gb ram vs 8gb ram.Au acelasi procesor deci se misca la fel si camera principala e aceasi.Baterie e mai mica la s10E dar avand ecran cu mai putini pixeli si mai mic tot pe acolo e.Sincer, nu cred ca merita 700 lei pentru 2gb ram in plus, eu as lua s10E. Nu te intereseaza un Oneplus 7T? In opinea mea e un telefon mai bun, gusturile nu se discuta.

| bogdan324 a răspuns:

Pai,diferenta dintre ele este este ca s10 este mai mare ca diagonala, are ecran curbat fata de s10e care are ecran plat, rezolutie a ecranului mai mare, ai o camera in plus cu zoom optic 2x fata de s10e care are doar 2 camere, 2gb ram in plus(8gb ram s10 vs 6gb s10e,dar asta la varianta de 128gb a lui s10e,oricum n-o sa simti diferenta de ram, 6gb sunt mai mult decat de ajuns), o bateria putin mai mare pe s10 insa si ecranul este mai mare deci cam tot pe acolo stau ambele la baterie.
Ca si performanta, ambele au acelasi cip(acelasi procesor/cip grafic) deci viteza lor va fi similara daca nu egala.

| WithoutName123456789 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am avut telefoane Samsung din 2015 incoace si pot sa zic ca sunt extrem de multumit de experienta pe care am avut-o cu ele.Am un Galaxy S7 si incepe sa i se cam vada varsta laughing

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Eu as mai tine de el inca 2-3 luni. Apare imediat S11 si automat scade pretul la S10.Sau daca ai banii sa iti iei S11 lite.Eu am de 4 ani telefoane oneplus (am avut oneplus 3, acum oneplus 6 si urmeaza oneplus 8 ). Daca te intereseaza cum se misca si cat de fluid e, bate orice Samsung. Daca te intereseaza camera atunci da, Samsung toata ziua big grin. Totusi cum am zis, mai stai pana la S11 sa se ieftineasca S10.

| Violleta2022 a răspuns:

Merita daca nu ai ce face cu banii si esti dispus sa-i arunci, ca pana la urma, amandoua fac acelasi lucru.

| Ineys a răspuns:

Din punctul meu de vedere merita si iti si argumentez.
1. Gorilla Glass 6 vs Gorilla Glass 5.
2. Ecran mai mare care pentru mine personal e un mare plus, de aia am mers direct pe S10+.
3. Rezolutie mai mare, din nou, personal pot sa diferentiez rezolutia de pe S10e si de pe S10/S10+.
4. 2 GB de RAM in plus, care acum poate nu e mare lucru, dar peste 2 ani, poate datorita acestor 2 GB de RAM in plus mai pastrezi telefonul 1 an.
5. 2x optical zoom.
6. DeX
7. Amprenta pe fata mi se pare mai comoda decat cea pe butonul de power si sincer, dupa ultimele update-uri parca e la fel de rapida ca una fizica.
8. Baterie putin mai mare.

Acum, e alegerea ta daca toate astea valoreaza 700 de lei.

| WithoutName123456789 explică (pentru ClaudiuM1997):

Asta e ideea, vreau sa astept sa apara Galaxy S20(nu il vor numi s11) pentru a se ieftini.Chiar si dupa aceea, tot va fi diferenta de pret intre S10 si S10e.Ca performanta, stiu ca Oneplus este superior, chiar am "butonat" un Oneplus 7 Pro si am fost impresionat.Dar m-am obsinuit cu Samsung si nu vreau sa merg pe altceva.Plus ca mai fac si poze, si atunci prefer o camera mai buna!

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Atunci, un S10e e un best buy pentru tine după mine.

| WithoutName123456789 explică (pentru Ineys):

Am o singura retinere la S10 si anume, ecranul Edge, nu ca nu imi place, dar am inteles ca este destul de sensibil la socuri chiar si cu husa si folie.E adevarat?

| Ineys a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Teoretic da. Sincer sa fiu nu stiu sa-ti raspund din experienta pentru ca... pur si simplu nu imi scap telefonul si am grija de el. Daca nu-l scapi de la 2 metrii pe ciment sau ceva foarte dur eu cred ca e ok. Din pat imi mai scapa pe parchet, covor, etc dar nu are nimic. Am o husa subtire, cea originala de la Samsung din piele care nu prea ofera protectie la soc ci doar la zgarieturi. Daca te temi asa mult sunt huse foarte groase care acopera bine marginile. Dar cel mai recomandat e sa nu-l scapi... Daca esti neindemanatic si stii ca-ti cade din mana exista huse cu inel si cu alea e imposibil sa-ti cada din mana.

| WithoutName123456789 explică (pentru Ineys):

Daca il cumpar, ma gandeam sa ii pun o husa de la UAG sau Spigen si sa ii pun si o folie Alien Surface, din moment ce foliile de sticla nu stau pe ecranele curbate si nu as mai putea folosi amprenta!

| Ineys a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Este o folie speciala pentru S10... dar e foarte scumpa. Ultima data am vazut-o pe la 300 de lei pe la noi.