| Anonim9118 a întrebat:

Salut, am găsit acest clip pe YouTube și am o nelămurire, cum putea un telefon lansat in 2010 să capteze atât de bine și unul lansat in 2019 nu, voi ce părere aveți despre asta? https://youtube.com/shorts/tvJ2eJrxBeQ?si=usck_9veRi3qSM DP

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acel Nokia are ceea ce Sony au pus si pe camerele foto si anume "cyber shot camera", deci cumva acel telefon era echipat la acea vreme cu un aparat foto

Eu daca iti arat un video in care un VW golf 1 e mai rapid ca un lamborghini crezi sau nu? dar cum e posibil?

| NLS a răspuns:

Cum foarte bine a aratat CuStimaSiRespect, e vorba doar despre timpul de expunere, nimic mai mult.

Acel Nokia avea setat un timp de expunere foarte mic (1/1000 sau 1/800 probabil)
in timp ce Samsung-ul avea setat un timp de expunere ceva mai mare (1/100 sau 1/60 banuiesc).

1/800 inseamna durata de timp ce rezulta cand imparti o secunda in 800 de parti egale. Adica un interval foarte scurt.

1/60 reprezinta un interval mai mare, si reprezinta timpul in care e expusa imaginea senzorului de imagine cu ajutorul obturatorului (care la teleoane e electronic, nu fizic)

Cand timpul de expunere e mare, subiectele de imagine apar in miscare, deci blurate, cu dare de miscare in urma lor.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Acest aspect ține de durata de expunere a camerei foto care este setată din soft.
O durată de expunere scurtă are avantajul că poate surprinde cadre rapide, cum este în cazul telefonul Nokia, dar nu este atât de performantă în ceea ce privește calitatea și contrastul imaginii.